Ceny domov v Británii rástli tento mesiac najvýraznejšie za 16,5 roka. Uviedla to v utorok spoločnosť Nationwide Building Society, ktorá je jedným z najväčších poskytovateľov hypotekárnych úverov v krajine. Podľa spoločnosti sa však pod výrazný rast podpísala najmä nepriaznivá situácia pred rokom v dôsledku pandémie.

Ceny domov v Británii vzrástli v júni medziročne o 13,4 percenta, uviedla Nationwide. To je najvýraznejšie tempo rastu od novembra 2004. Ekonómovia počítali s ešte o niečo výraznejším rastom. Očakávali, že rast cien dosiahne 13,7 percenta po tom, ako v máji vzrástli o 10,9 percenta.

V obci Michaľany v Trebišovskom okrese realizujú od júna minulého roku výstavbu bytového domu s 18 nájomnými bytmi. Termín dokončenia projektu je tohtoročný november. Celkový rozpočet je 1.108.000 eur, z toho dotácia ministerstva dopravy a výstavby tvorí 400.000 eur, zvyšok ide z úveru od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Na snímke výstavba bytového domu v Michaľanoch 31. marca 2021. FOTO TASR - Roman Hanc *** Local Caption *** bytový dom nájomný byt exteriér stavba
Neprehliadnite

Nedostupnosť bytov v Česku trhá rekordy, ľudia sú od svojho bývania najďalej v histórii

Pod prudký rast sa do veľkej miery podpísal fakt, že pre lockdown bol mesiac jún 2020 slabý. Podľa hlavného ekonóma Nationwide Roberta Gardnera by však aj napriek tomu mal dopyt po domoch a bytoch ostať vysoký aj v nasledujúcich mesiacoch.

Oproti máju sa tempo rastu cien domov spomalilo. V máji sa medzimesačne zvýšili o 1,7 percenta, v júni to bolo o 0,7 percenta.