Na mieste parkoviska na Námestí slobody v centre Banskej Bystrice vyrastie polyfunkčný parkovací dom. Šesťpodlažnú stavbu v susedstve Mestského úradu postaví bystrická skupina VAV invest, ktorá je napríklad za projektom Europa Shopping Center.

Prízemie budovy obsadia obchody a na ďalších poschodiach budú kancelárie a ambulancie. „Hlavným nájomcom je spoločnosť Tesco a v priestore móla sa podpisujú zmluvy s bankou, drogériou, predajňou časopisov a kníh, lekárňou, kvetmi a kaviarenskými službami s rýchlym občerstvením,“ vymenúva majiteľ VAV investu Peter Valach.

Okrem administratívnej časti je súčasťou stavby štvorpodlažný parkovací dom s 211 platenými miestami. „Obyvatelia okolia budú môcť využívať aj nočné a víkendové parkovanie za špeciálnych podmienok, ktoré v súčasnosti dolaďujeme s budúcim prevádzkovateľom parkovacieho domu,“ dopĺňa P. Valach. Na súčasnom parkovisku, ktoré stavbe ustúpi, je 87 miest, z toho 24 využíva mestská polícia.

Výstavba projektu Vavparking je finančne zabezpečená úverom od zahraničnej banky.

V centre Bystrice vyrastie dom s parkovaním

Mesto už vydalo všetky stavebné povolenia. „Tri sú právoplatné a voči hlavnému stavebnému povoleniu podali dvaja občania v posledný deň odvolanie, takže budeme musieť počkať na správoplatnenie a až potom sa pustiť do výstavby,“ opisuje P. Valach.

Stavba mala mať pôvodne 11 podlaží, VAV invest ju znížil na návrh stavebného úradu. „Aj napriek skutočnosti, že celý projekt bol v súlade s územným plánom sme tejto požiadavke mesta Banská Bystrica ustúpili a projekt prepracovali. Ako vidíme úplne zbytočne, nakoľko sa aj tak našli obyvatelia, ktorí sa odvolali voči poslednému stavebnému povoleniu,“ tvrdí P. Valach.

V centre Bystrice vyrastie dom s parkovaním

Za odvolaním podľa neho nie sú obyvatelia, ale „nastrčené osoby za nemenovanú developerskú spoločnosť“, ktorá mala takto oddialiť aj vydanie územného rozhodnutia na dostavbu Europa Shopping Centra.

Vizualizácia – VAV invest

View Vavparking in a larger map