Plánovaný multifunkčný projekt Metropolis na svojom južnom okraji Bratislava v navrhnutej podobe odmieta. Primátor Andrej Ďurkovský hovorí, že „projekt podporuje, bude však žiadať investora, aby z neho vypustil kasíno“. Informuje o tom agentúra SITA.

Nepokladá totiž za optimálne vybudovať takéto kasíno v blízkosti mesta alebo priamo v ňom. Prináša síce Slovensku veľké finančné výhody, mohol by však vytvoriť aj negatívne javy.

Obchodno-zábavné, konferenčné a rekreačné centrum Metropolis za zhruba 1,5 mld. eur by sa malo koncom budúceho roka začať stavať pri diaľnici D2 na okraji mestských častí Petržalka a Jarovce neďaleko hraničného prechodu do Rakúska.

Developerská spoločnosť TriGranit v ňom plánuje postaviť okrem nákupného centra, aquaparku, konferenčného centra, hotelov a apartmánov aj kasínový svet. Jeho prevádzkovateľom má byť americká firma Harrah´s, ktorá má v USA viacero veľkých komplexov od Las Vegas po východné pobrežie. Firma však ešte nepotvrdila definitívne rozhodnutie pre Bratislavu.

Štát napriek tomu dokonca tento mesiac zmenil zákon o hazardných hrách tak, aby daňovými úľavami pre veľké kasína v rekreačných komplexoch umožnil príchod amerického hráča. Ten sa už predtým zaujímal o lokality pre projekt v Slovinsku a Maďarsku, kde však jeho podmienky nesplnili.

Projekt si ešte vyžaduje zmenu územného plánu Bratislavy, podklady sa investor chystá magistrátu predložiť v prvej polovici januára. „Kasíno je mizivé percento z celého projektu. Je to historická šanca pre Slovensko v tomto krízovom období," hovorí pre agentúru SITA predseda predstavenstva TriGranitu Gábor Zászlos. Argumentuje vytvorením tisícov pracovných miest či mestského cestovného ruchu ako novej kategórie cestovného ruchu.

Proti projektu sa stavajú najmä kresťansky orientované strany, pričom A. Ďurkovský je predstaviteľ KDH. Predseda jeho strany Ján Figeľ sa obáva, že kasíno by mohlo priniesť  napríklad zvýšenie aktivity organizovaného zločinu či pranie špinavých peňazí.

G. Zászlos potvrdzuje, že TriGranit celý projekt zváži, ak v ňom nebude môcť byť kasíno. „Bez kasína by bankové domy zvážili úver na projekt. Je komplexný aj s kasínami," dodáva.

Metropolis na 30 hektároch by mali postaviť v dvoch etapách, nákupné centrum a kasína, hotely, zábavné centrum a aquapark by mali vyrásť už v prvej. V druhej ich má doplniť najmä konferenčná časť, ktorá v Bratislave nebude mať konkurenciu.

Vizualizácie - TriGranit