Počet bytov, ktorých výstavba bola administratívne povolená, sa tak po piatich rokoch priblížil k údajom z obdobia stavebného boomu. V prvom polroku 2009 ich však bolo ešte takmer o tisícku viac a za prvý polrok 2008 bola povolená výstavba bezmála 13-tisíc bytov.
Dokončené pribudnú neskôr
Tieto čísla sa postupne odrazili v počte dokončených bytov. Za uplynulé päťročné obdobie sa hýbal v prvom polroku vždy len nad šiestimi tisíckami. Výraznejší vzostup prišiel vlani a teraz, keď v prvom polroku 2015 stavbári zavŕšili výstavbu 6 662 bytov, ale medziročná dynamika sa mierne oslabila, na tri percentá.
Údaje za druhý polrok však bývali v každom roku o dve až tri tisícky vyššie. Možno tak predpokladať, že nárast počtu začatých bytov sa v dokončených odrazí práve až v druhom kvartáli, a to postupne, i v ďalších rokoch.
ŠÚ SR ako dokončené vykazuje byty, ktoré sú schopné používania na základe vydaného kolaudačného rozhodnutia. Môžu byť v budovách určených na bývanie, ale aj v iných stavbách a sú výsledkom buď novej výstavby alebo rekonštrukcií či iných stavebných úprav.
Rozostavané byty sa podľa Štatistického úradu nachádzajú v proces výstavby, ktorý sa ráta od vydania stavebného povolenia po vydanie kolaudačného rozhodnutia. Nárast v počte začatých bytov sa tu odrazí okamžite, pričom dokončené znamenajú úbytok. Ku koncu júna 2015 tak vyšiel štatistikom počet rozostavaných bytov na 65 635, takže zaznamenali takmer päťpercentný medziročný vzostup.
Tento ukazovateľ sa vracia k hodnotám z predkrízových časov pomalšie, odráža totiž aj stagnáciu novej výstavby, ktorá sa prejavila v poklese vydávaných stavebných povolení a následne i kolaudačných rozhodnutí.
Kvartálne odlišnosti
Kým oživenie cez viac vydaných stavebných povolení na byty v súkromnom sektore i rodinné domy naznačili oba kvartály, dokončené byty nedali rovnaký signál. V prvom štvrťroku ich celkový počet o pätinu stúpol, ale v druhom klesol o 13,4 percenta, na 2 839 bytov. Prepad zapríčinili byty v súkromnom sektore, ktorých bolo skolaudovaných o 11,4 percenta menej.
Počet dokončených bytov sa v druhom štvrťroku medziročne znížil vo väčšine krajov. Najväčší, až tretinový úbytok bol v Trenčianskom kraji a len o čosi slabší v Košickom regióne, uvádza ŠÚ SR.
Najviac, až štvrtinu bytov dokončili v Bratislavskom kraji, o čosi menej ako pätinu v Trnavskom a najmenej v Banskobystrickom územnom celku, ktorý je dlhodobo na chvoste. Polročnú dynamiku má však zatiaľ najvyššiu, keďže získal 573 kolaudačných rozhodnutí, a to je medziročný vzostup o polovicu.
Rodinných domov sa v druhom kvartáli dokončilo 2 235 a na rozdiel od bytov mali takmer šesťpercentný medziročný nárast. Prišiel po takmer 10-percentnom poklese v prvom kvartáli, ktorý negatívne ovplyvnil aj polročný vývoj.
Dokončených rodinných domov bolo za prvých šesť mesiacov tohto roka 4 165, o necelé tri percentá menej v medziročnom porovnaní. Naopak, začaté po vzostupe v oboch kvartáloch stúpli na 5 235, čo je nárast oproti vlaňajšku o 14,7 percenta. Rozostavaných ich bolo ku koncu júna 41 243, toľko ako vlani, pričom ku koncu marca sa tiež držali na úrovni minulého roka.
Pozrite si vývoj výstavby bytov v grafoch a tabuľkách.