Bratislavské nehnuteľnosti v 3. kvartáli tohto roka medziročne zdraželi o 16 percent. Oproti 2. kvartálu klesla ponuka voľných nových bytov o 17 percent, medziročne o 17,8 percenta.

Začal sa však spomaľovať aj záujem. Predalo sa výrazne menej bytov než v predošlom kvartáli. Vyplýva to z dát realitnej spoločnosti Lexxus.

Počas 3. kvartálu pribudlo na realitný trh v hlavnom meste 206 nových bytov v rámci developerských projektov, v celkových číslach (dokopy s existujúcou ponukou) však išlo o medzikvartálny pokles ponuky o 80 percent.

"Nedostatočná ponuka v rámci noviniek zapríčinila, že dopyt musel byť uspokojený z existujúcej ponuky. To malo za následok výraznejší pokles celkovej ponuky bytov a apartmánov v projektoch. Celková ponuka bytov v rámci novostavieb sa tak približuje k historicky najnižším číslam,“ okomentoval Peter Ondrovič zo spoločnosti s tým, že ponuka voľných nových bytov klesla o 17 percent.

Realitná spoločnosť však eviduje aj spomalenie dopytu, predalo sa výrazne menej bytov než predtým.

„Za výraznejším poklesom dopytu stoja menej atraktívne nehnuteľnosti v ponuke, ale aj približovanie sa jednotkových a predajných cien v periférnych oblastiach hlavného mesta k maximálne akceptovateľnej cenovej hranici,“ poznamenal Ondrovič.

Vyčíslil, že v mesiacoch júl až september bolo zazmluvnených 563 bytov, čo je približne o 44 percent menej ako počas 2. kvartálu. V medziročnom porovnaní zmenu takmer nebadať.

Podľa dát spoločnosti bol najväčší záujem o byt v 2. Bratislavskom okrese (261 predaných bytov), naopak, najmenej v okrese Bratislava 1 (29 bytov). Na trhu je stále viac rozostavaných bytov ako tých, ktoré sú dokončené. Ich podiel predstavuje viac ako 96 percent.

Nové bývanie je však opäť výrazne drahšie.

„Ceny znovu preskočili pokrízové maximum. Medzikvartálne sa priemerná jednotková cena nových bytov zvýšila o 151 eur, respektíve o približne päť percent a dosiahla hodnotu 3181 eur za štvorcový meter (m2) bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Pred rokom si klienti kupovali byty, ktoré boli lacnejšie o viac ako 16 percent,“ poznamenala spoločnosť.

Ondrovič dodal, že takmer 40 percent developerských projektov zvyšovalo počas 3. kvartálu cenníkové ceny. Najviac rástli ceny v okrese Bratislava 2 (o viac než sedem percent), najmenej v okrese Bratislava 4 (o 4,5 percent). Ceny sa nemenili v okrese Bratislava 5.

Na snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) počas vyhlásenia na tému Byt či Nebyt už nie je otázka v Bratislave 28. mája 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Nájomné byty buď rozbijú rozpočet alebo koalíciu. Inej cesty k lacnému bývaniu niet