Budovy by mali podľa materiálu prejsť zo štátom vlastnenej Správy služieb diplomatického zboru (SSDZ) priamo do vlastníctva štátu. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR to vysvetľuje snahou vyriešiť bývanie najvyšších ústavných činiteľov natrvalo.

Prevod vlastníckych práv však nastane až po skončení nájomného vzťahu súčasných nájomcov nehnuteľností.

Nehnuteľnosti na Mudroňovej a v Horskom parku

Vila na Mudroňovej ulici je podľa stránky SSDZ bývalá Lettrichova vila - vila ministra pre Slovensko z čias prvej Československej republiky. V rokoch 2008 až 2010 sa uskutočnila rekonštrukcia, počas ktorej v nej pribudli výťah, podzemný bazén a wellness centrum.

V súčasnosti slúži ako sídlo Veľvyslanectva Kórejskej republiky a jej trhovú hodnotu podľa materiálu znalec určil na 4,2 milióna eur.

Rezidenčný objekt, v ktorom by mal bývať predseda Národnej rady SR, sa nachádza vo vilovej štvrti Horský park a znalec jeho cenu určil takmer na 2,6 milióna eur.

„Ide o štvorpodlažný objekt so suterénom a tromi nadzemnými podlažiami so stanovou strechou vybudovaným v roku 1943. K budove patrí rozsiahly pozemok s výmerou 1831 štvorcových metrov. Objekt v rokoch 2001 - 2002 prešiel významnou rekonštrukciou a patrí medzi reprezentačné objekty svojho druhu,“ uvádza SSDZ.

Úlohu nájsť reprezentačné priestory pre najvyšších ústavných činiteľov dostal šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) ešte v lete minulého roka.

Návrh do medzirezortného pripomienkového konania na základe rokovaní s Úradom vlády SR a Kanceláriou NR SR predložil koncom apríla 2019.

Chcel to aj Fico, ktorý návštevy hostil v Bonaparte

V minulosti rovnaký návrh predostrel predošlý premiér Robert Fico, ktorý nevyužíval štátne bývanie, na ktoré mal podľa zákona nárok. Namiesto toho býval v byte dnes už odsúdeného podnikateľa Ladislava Bašternáka v komplexe Bonaparte, ktorý si platil sám. Stál ho 2 650 eur mesačne.

R. Fico čelil dlhodobo otázkam, prečo býva v byte daňového podvodníka. Záležitosť navrhoval riešiť systematicky – nákupom reprezentatívnych nehnuteľností pre trojicu najvyšších ústavných činiteľov. 

„Nešlo by o prenajatie nejakého bytu v nejakej bytovke alebo niekde inde, ale boli by to tri nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu, ktoré by boli vyslovene určené na plnenie reprezentačných úloh pre prezidenta, predsedu vlády a predsedu parlamentu,“ hovoril. 

Nákup rezidencií je aktuálne realitou. M. Lajčák pred rokovaním vlády potvrdil, že už pred rokmi podporoval bývanie pre premiéra a predsedu vlády. „Najvyšší ústavní činitelia by mali mať reprezentatívne bývanie, ktoré spĺňa aj bezpečnostné požiadavky,“ povedal M. Lajčák.

Na otázku bývania prezidentky SR Zuzany Čaputovej šéf slovenskej diplomacie uviedol, že s ňou bude o tom hovoriť. „Pokiaľ má záujem, aby sme riešili podobným spôsobom aj jej bývanie, tak sme pripravení jej vyjsť v ústrety. Je potrebné vyriešiť aj osud vily, ktorá patrí prezidentskej kancelárii,“ uzavrel M. Lajčák.