Developerské projekty a realitné ambície investorov často narážajú na nevôľu aktivistov, obyvateľov alebo samospráv. Nesúhlasné stanovisko mesta v týchto týždňoch sprevádza avizovanú ďalšiu etapu obchodno-zábavného centra Europa v Banskej Bystrici. Investorská firma VAV Invest sa tu sporí s primátorom Petrom Gogolom, ktorý nepodpísal územné rozhodnutie.

Druhá etapa projektu za predpokladaných takmer 52 miliónov eur má vyrásť v susedstve existujúceho komplexu. Investor tu hovorí o viacúčelovej hale, galérii, výstavných a administratívnych priestoroch. Hlavnú časť zaberú obchody, v dvoch etapách sa počíta približne s 39-tisíc m2 plôch a 650 parkovacími miestami aj administratívou.

Podľa portálu BBonline.sk však primátor odmieta podpísať územné rozhodnutie, nakoľko sa obáva neprimeraného dopravného zaťaženia okolitých ciest najmä pri organizácii veľkých podujatí. Žiada najprv vyriešenie pešieho prístupu cez križovatku Hušták, ako aj výstavbu novej cesty.

Developer však argumentuje dopravnou štúdiou, ktorá nepreukázala zvýšené zaťaženie komplikovanej banskobystrickej križovatky. Okrem toho na cudzích pozemkoch nemôže stavať cestu. Parcely, kde ju chce mesto vybudovať, totiž patria spoločnosti Minimarble, s.r.o. Sedia v nej bývalí primátori mesta, Ivan Saktor a Igor Presperín, a to len od jari tohto roka. Ak by sa mala cesta postaviť práve tu, za pozemky treba zaplatiť.

Bystrická Europa bojuje za rozšírenie

Portál BBonline.sk naznačuje aj možnú spojitosť sporov so susedným projektom španielskych podielnikov zastupovaných slovenským Profinexom – Antea City. Ide o rozsiahly rezidenčný komplex so zhruba štyristo bytmi, meškajúci už dlhé roky. Podľa informácií TRENDreality.sk jeho realizáciu pozdržali práve aj spory so susedom, spoločnosťou VAV Invest navrhujúcou rozšírenie Europy. V celom prípade tak môže ísť najmä o vzájomný spor developerov, do ktorého sa teraz zamotalo aj mesto.

„Po porade s právnikmi to pravdepodobne neskončí len odvolaním, ale aj na prokuratúre. Podľa všetkého sa to začína klasifikovať ako zneužívanie právomocí verejného činiteľa,” pre banskobystrický spravodajský portál hovorí Peter Valach, šéf VAV Invest. „Bystrické strašidlá by už nemuseli strašiť občanov,” dodáva developer v čerstvo zverejnenom stanovisku.

Spoločnosť na jar tohto roka otvárala trojpodlažnú zvolenskú Europu, ktorú spoluinvestorsky vybudovala so stavebnou firmou Ingsteel. Podobnú výstavbu chystá aj v Leviciach a Lučenci. Prvotina v podobe banskobystrického centra dnes patrí spoločnosti CBRE, ktorá v roku 2011 získala realitné aktivity predošlého vlastníka projektu – fondu ING REIM.

Vizualizácie - VAV Invest