Moderná štvrť znamená okrem výstavby bytov aj adekvátnu ponuku služieb v obchodných priestoroch. Tam patria okrem tradičných lekární či kaderníctiev aj lekárske ambulancie a kliniky.

V bratislavskej Petržalke postupne vyrastá projekt Slnečnice od developera Cresco Real Estate. Po dokončení v roku 2030 majú mať až 21-tisíc obyvateľov, čo môže byť zaujímavé číslo pre malých a stredných podnikateľov aj lekárskych špecialistov, ktorých je v hlavnom meste nedostatok.

Počet záujemcov o priestory stúpol

Developer plánuje občiansku vybavenosť v rezidenčnej zóne ako doplnkovú funkciu v parteri v miestach, kde je predpoklad pohybu veľkého množstva ľudí. Okrem rôznych obchodov a služieb ako kuchynské štúdio, menšie fitness centrum sa tu nachádza aj materská škôlka či jasle.

Ako informoval v júli vedúci prenájmov Ján Sališ. pandémia koronavírusu výrazne neovplyvnila záujem o priestory. Po uvoľnení opatrení počet záujemcov vzrástol. Do deviatich mesiacov chcú otvoriť ďalšie zdravotnícke prevádzky.

Aktuálne je v Slnečniciach dentálna ambulancia, na jeseň pribudne detská poliklinika Dr. Martinko, ktorá bude zameraná na deti, očná klinika s chirurgiou Zeiss a začiatkom budúceho roka aj ambulancia urológa.

„Čo sa týka výstavby polikliniky, ak budeme oslovení prevádzkovateľom, ktorý by mal záujem, určite sa v rámci projektu nájde miesto aj pre samostatný objekt,“ uviedol pre TREND výkonný riaditeľ Cresco Real Estate Ján Krnáč s tým, že v závere roka 2022 budú aj potraviny zo známej siete.

Nová detská poliklinika

V detskej poliklinike má byť stomatológia, pediatria, detská jednodňová chirurgia či urológia. „V Slnečniciach žijú prevažne ľudia v strednom veku a nové rodiny s malými deťmi, čomu sa prispôsobuje aj ponuka v obchodných priestoroch,“ skonštatoval.

Na otázku o tvorbe trhovej ceny priestorov odpovedal, že sa odvíja od nákladov na výstavbu, veľkosti priestoru a umiestnenia. V neposlednom rade aj od samotnej komodity, ktorá má dopĺňať celkový mix jednotlivých komodít zastúpených v danom území.

Projekt Slnečnice – obchodné priestory
  • Aktuálne je skolaudovaných 20-tisíc m2 obchodných priestorov
  • Celkovo sú naplánované komerčné priestory viac ako 55-tisíc m2
  • Školské zariadenia, parky na ploche vyše 42-tisíc m2
  • Športoviská na ďalších viac ako sedemtisíc štvorcových metroch.
  • Vo štvrti bude do roku 2030 bývať vyše 21– tisíc obyvateľov
  • Obchodné priestory majú výmeru od 29 m2 a s flexibilnými priestorovými riešeniami.

Prameň : Cresco Real Estate

Developer nedávno zrealizoval nezávislý prieskum medzi obyvateľmi, ktorý mu pomôže lepšie identifikovať ich potreby a plánovať ďalšiu občiansku vybavenosť. Podľa preferencie si klient si priestor odkúpi do osobného vlastníctva alebo si ho prenajme.

Podiel medzi prenajatými a predanými priestormi sa aktuálne pohybuje v pomere zhruba 50 ku 50, uviedol Ján Krnáč. Čo sa týka predprenájmu prípadne predpredaja, tak s výnimkou veľkých prevádzok sa väčšina spravidla obsadzuje až po dokončení, kde si klienti vyberajú už fyzicky priestor pre ich prevádzku.

Predaj ďalšej etapy Slnečníc

Cresco Realo Estate avizoval, že v roku 2021 dá do predpredaja tisíc bytov. Ako plní priebežne svoj cieľ? V apríli sme začali predaj 121 bytov v druhom bytovom dome Slnečnice POP, predaj 107 bytov v štvrtom z piatich bytových domov UNIQ Slnečnice, konštatoval výkonný riaditeľ Krnáč.

Okrem toho začali výstavbu a predaj v novom projekte Agáty v bratislavskej Dúbravke, ktorý prinesie celkovo 151 bytov, apartmánov a domov. Do konca roka ešte plánujú predaj pomerne rozsiahlej etapy Slnečníc, ktorá sa bude rozprestierať smerom na juh od plánovaného parku v zóne Mesto.

Retail v projekte Urban Residence v Bratislave
Neprehliadnite

Retail v bratislavskom projekte Urban Residence kúpilo investičné zoskupenie Coopex Hold