Do dražby mieri ďalší neúspešný projekt v Bratislave. Po úvodných prípravách na rozsiahlu prestavbu a neskôr snahu o odpredaj objektov spolu s pozemkami je v ponuke areál pivovaru Stein v širšom centre hlavného mesta. Na budovách v ohraničení Legionárskej a Blumentálskej sa už objavil aj veľký bilbord o dražbe.

Vlastníkom nehnuteľností je spoločnosť Orco Blumentálska, a.s. Výmera všetkých parciel, na ktoré má záložné právo Všeobecná úverová banka (VÚB) dosahuje 16 535 štvorcových metrov. Lukratívne pozemky blízko centra sa investorskej spoločnosti Orco doposiaľ predať nepodarilo.

Okrem parciel zahŕňa areál aj niekoľko schátraných budov, podľa znaleckého posudku sú objekty zdevastované násilným vybúraním niektorých prvkov. Rozobrané sú aj rozvody vody, kanalizácie, elektroinštalácie a plynovodu. Pivovar aj niekoľkokrát vyhorel, ukradnuté boli aj cenné medené plechy kupoly.

Bratislavský pivovar Stein v dražbe

Najnižšie podanie je stanovené na 14,2 milióna eur, zábezpeka v dražbe dosahuje takmer 50-tisíc. Znalecký posudok pritom všeobecnú hodnotu všetkých nehnuteľností vrátane parciel stanovuje na 12,6 milióna eur. Podľa informácií TRENDreality.sk dosahovala kúpna cena areálu v roku 2007, keď ho získala developerská spoločnosť Orco, výrazne viac.

Firma kupovala Stein za účelom kompletnej rekonštrukcie a premeny bývalej výrobne piva na obytný súbor s obchodmi. „Každé využitie objektov však vyžaduje rozsiahlu rekonštrukciu. Žiadny objekt v stave, v ktorom sa nachádzal pri obhliadke, nie je schopný okamžitého využitia,“ pripúšťa autor znaleckého posudku.

Okrem kúpnej ceny tak prípadného záujemca čaká aj náročná investícia do búrania objektov a nová výstavba. Potrebné je aj zmeniť územný plán.

Bratislavský pivovar Stein v dražbe

Developerská skupina Orco ponúkla Stein na predaj v roku 2008 po tom, čo sa dostala do problémov so splácaním dlhov a pod súdnu ochranu.

Firma vtedy ponúkala aj obchodný dom Dunaj v centre Bratislavy, napokon sa ho však aspoň zatiaľ rozhodla ponechať. Jediným slovenským rezidenčným projektom v réžii spoločnosti ostáva Parkville na Kolibe.

Prečítajte si znalecký posudok.

Zobraziť Stein na väčšej mape

Foto – Ľuboš Mistrík a Dražobná spoločnosť