„Blíži sa 30. výročie Nežnej revolúcie a sme presvedčení, že toto výročie si máme pripomenúť spôsobom, ktorý v našom meste zostane prítomný natrvalo. Väčšina možností a návrhov sa týka pomenovania niektorého z bratislavských námestí na Námestie Nežnej revolúcie,“ uvádza M. Vallo.
Mesto sa už v tejto súvislosti obrátilo na starostku Starého Mesta Zuzanu Aufrichtovú. Požiadalo ju o vypracovanie a predloženie návrhu na schválenie uznesenia o premenovaní tejto časti Námestia SNP. V prvom rade totiž musia premenovanie schváliť staromestskí miestni poslanci.
Po ich odobrení by návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN) pripravilo mesto. Prerokovaný by bol na komisii kultúry, ochrany historických pamiatok a mediálnej komisii, na mestskej rade a následne v bratislavskom mestskom zastupiteľstve.
„Rovnako ako pri nedávno premenovanom priestranstve pred Slovenským národným múzeom, ktoré nateraz nesie názov Námestie T. G. Masaryka, si aj udalosti novembra '89 zaslúžia vyhradiť verejné priestranstvo, ktoré by pripomínalo boj za slobodu a demokraciu, v ktorej dnes žijeme,“ poznamenáva M. Vallo.
Meno prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka nesie priestor pred Slovenským národným múzeom (SNM) od polovice júna tohto roka.
„Veľkosť tohto človeka by si zaslúžila možno viac štvorcových metrov, ale priestor pred SNM je asi najčeskoslovenskejším priestorom, kde sa už 30 rokov stretávajú skupiny ľudí, ktorí si ctia pamiatku Tomáša G. Masaryka,“ skonštatovala na margo pomenovania verejného priestranstva, ktoré tvorí samostatnú časť Vajanského nábrežia, Aufrichtová.