Aktualizované o vlastnú správu (13:30):

Bratislavské mestské zastupiteľstvo včera odhlasovalo zmenu územného plánu, na ktorú sa pripravovalo dlhé mesiace. Návrhy pripravoval ešte magistrát pod vedením bývalého primátora Andreja Ďurkovského. Cieľom zmien bolo prispôsobiť územný plán aktuálnemu stavu a potrebám mesta, najmä pripravovanej výstavby.

Po hlasovaní nového zastupiteľstva v júni tohto roka sa z pripravovaných zmien vypustilo napríklad umožnenie výstavby na bývalom štadióne Artmedie v Petržalke, prestavba bývalých Vinárskych závodov v Rači alebo zmena v lokalite Gaštanová záhrada na Machnáči. Naopak, v zozname ostali lokality ako Chalupkova či Amfiteáter v Starom meste, či prestavba železničnej stanice Nové Mesto.

Na zmenu územného plánu, ktorú sa včera podarilo schváliť najmä hlasmi poslancov za Smer a SDKÚ, roky čakali projekty ako Twin City od HB Reavisu, Čulenova od Penty, či petržalské projekty v bývalom areáli Matadoru alebo na Kutlíkovej. Zmeny urýchlia najmä výstavbu v spustnutých zónach Chalupkova a Mlynské nivy, o ktorých sa hovorí dlhé roky.

Zmenu územného plánu podporila aj hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrádová a primátor Milan Ftáčnik. I. Konrádová však dlhodobo pracuje na novej koncepcii územného plánu, ktorá by ho zmenila na jednoznačný a zrozumiteľný dokument, ktorý prinesie jasné pravidlá pre developerov a nezávislosť jednotlivých projektov na sebe napríklad pri povoľovaní výšky, úžitkovej plochy alebo množstva parkovacích miest.

Zmeny prinášajú viac lokalít, v ktorých sa budú môcť stavať výškové budovy nad sto metrov, po ktorých však už na realitnom trhu dopyt výrazne opadol. Niektoré projekty tak zrejme nevyužijú možnosti, za ktoré roky bojovali. Príprava ďalších zmien v územnom pláne trvá zvyčajne dva až tri roky, terajšie vedenie magistrátu však dáva prednosť vypracovaniu celkom nového územného plánu.

Pôvodná dnešná správa SITA:

Bratislavskí poslanci schválili zmeny a doplnky územného plánu 02. „Asi to bolo tak, že nebolo dobré rozhodnutie,“ myslí si primátor Milan Ftáčnik, podľa ktorého sa poslanci mohli rozhodnúť len medzi zlým a menej zlým.

Podľa environmentálnej aktivistky Ľubice Trubíniovej prijaté zmeny a doplnky umožňujú svojvoľný výklad na stavebných úradoch, čo otvára aj priestor pre korupciu. V územnom pláne je 59 lokalít, v ktorých sa po zmene územného plánu podľa Trubíniovej zhoršia parametre.

“Môžu sa výraznejšie zahustiť zástavbou, alebo tam môže byť zlikvidovaná zelená plocha. Sú to samé negatívne prvky, ktoré dnes schválené zmeny umožňujú,“ myslí si Trubíniová. Podľa primátora Milana Ftáčnika prijatie zmien územného plánu bolo jedným z najťažších rozhodnutí, ktoré muselo mestské zastupiteľstvo urobiť.

Bratislavské zmeny a doplnky schválené

Ilustračné foto - Flickr