Ivana Pasečná

Bratislava plánuje štúdiu verejných priestorov

O blogu

Som autorizovaná krajinná architektka a spoluzakladateľka štúdia 2ka. Zaoberáme sa kompletnou projektovou činnosťou v oblasti priestorového plánovania a krajinnej architektúry. Pôsobila som vo viacerých renomovaných architektonických ateliéroch vo Švajčiarsku, Barcelone, Írsku a ČR. Mojim záujmom sú súčasné trendy v oblasti urbánnych otvorených priestranstiev. Venujem sa im aj publikačne. Mojím cieľom je inšpirovať sa svetom a priniesť inšpiráciu domov. Vytvárať miesta, ktoré chcú ľudia nielen navštíviť, ale ani z ktorých nebudú chcieť odísť. V súvislosti s tým sa venujem aj vedeckej činnosti v odbore Urbanizmu a územného plánovania na FA STU v Bratislave.

Všetky články autora

Asi vám to nie je známe, ale vlastníte park, námestie vo vašom meste, či zelenú plôšku pred vaším panelákom. Aj keď vám to nikdy nikto nepovedal a ani sa vás na to nikto nespýtal, vedzte, že Bratislava plánuje štúdiu verejných priestorov.

Mala by vychádzať z územného plánu a mohla by predznamenať zmenu. Koncepcie plánovačov budú brať do úvahy rôzne normatívy a záujmy rôznych skupín. Na internetových fórach sa vás pravdepodobne spýtajú na názor, aby ohodnotili kvalitu vizuálu a budú očakávať odpoveď typu ,,páči a nepáči''.

Vás to pravdepodobne zaujme a s chuťou (že má niekto záujem o váš názor) sa zapojíte do diskusie, alebo s nechuťou (že aj tak to nemôžem ovplyvniť) prekliknete na zaujímavejšie veci.

Nech vás však potom neprekvapí, že vaša víkendová cyklotrasa končí nelogicky a vy sa musíte nebezpečne vyhýbať autám. Nesťažujte sa, že všade sú výkaly od psov a vy si nemáte kde sadnúť. Nech vás netrápi, že nepoznáte suseda a radšej sa vrhajte (zatiaľ čo výhľad z okna neláka k aktivite ani náhodu) na ďalšie blogy. Pre vás v kvalitnejšom a variabilnejšom virtuálnom priestore.

Pretože kvalita nie je popísaná a ani žitá rovnakým spôsobom pre každého, nikto okrem vás ju nemôže vytvoriť podľa vašich predstáv. Neexistuje všeobecný štandard. Má mnoho aspektov a nie každý považuje rovnaké veci za dôležité.

Môžu mať odlišný názor v konkrétnom preklade, čo ten aspekt pre nich znamená. Napríklad dvaja ľudia preferujú pokoj a priestor. Pre prvého to znamená veľký les a pre druhého balkón s nádherným výhľadom. Je oblasť okolo vášho domu podľa vašich predstáv a dáva vám dobrý pocit?

Máte predstavu ako sa popasovať s už aj tak dosť obmedzeným nezastavaným priestorom potenciálne využiteľným na vaše účely? Zaujíma vás prečo územný plán ako nástroj na účinné plánovanie prebratý z nemeckého v našich podmienkach akosi nefunguje?

Iste, ešte existujú rozvojové plochy v Bratislave, kde by sa s plochami pre verejnosť dalo rátať. Ako prebieha proces manažmentu a plánovania týchto priestorov v zahraničí a aké sú kompetencie občana, hlavného protagonistu a užívateľa verejného priestoru? V domácich podmienkach vychádzajúc z verejnej vyhlášky je možné návrh zadania pripomienkovať. Vaše pripomienky sa dajú na schválenie poslancom na úrovni hlavného mesta, ktorí zadanie spolu s nimi prerokujú.

Kde sa nachádzame a kam smerujeme? Aký je trend čo sa týka verejných priestorov v slovenských mestách? Pristupuje sa k ohodnocovaniu nami vnímanej kvality? Aký je vývoj, ako sa manažment robil pred dvadsiatimi rokmi a ako teraz? Je treba vidieť extrapoláciu do budúcna.

Je potreba sa pozrieť na krajiny, ktoré sú nám historicky blízke. Kde je stavebná polícia silnejšia (Rakúsko, Nemecko, Česká republika) a ísť tou cestou, alebo na tie, ktoré sú v tom segmente mienkotvorné. Porovnávať porovnateľné.

Neklásť na naše mestá príliš vysoké, ale naopak rozumne overené požiadavky a držať sa ich. Sú dve cesty, pričom jedna bez druhej neexistuje a prostredníctvom ktorých môžme dosiahnuť požadovaný stav: legislatívne a prostredníctvom tlaku prostredia.

Očakávam záujem o náš spoločný majetok. Predstavte si prezeranie fotiek z inovatívneho ihriska, na ktorom sa cez víkend hralo vaše dieťa, zatiaľ čo vy ste popíjali kávičku v parku, či úspory pohonných hmôt za predošlé dochádzanie za aktivitou do mestského lesoparku. Síce máte malý byt, ale môžete grilovať so susedmi pred panelákom. Som presvedčená, že chcete žiť v takom meste.

Ak to funguje v iných mestách, prečo myslíte, že to nezafunguje u nás? Z trendov môžme vyvodiť poznatky, ale nemôžme ich pokladať za zákonitosť. Nikto nezaručí, že použitím účinných nástrojov budú veci fungovať. Môžme sa však o to pokúsiť a čas ukáže.