Nad Bratislavou sa majú v budúcnosti ťahať visuté záhrady. Projekt, ktorý by siahal do rozsiahleho územia vinohradov má priniesť výhľad na celé mesto, nový park a možnosti oddychu. Víziu dnes predstavil primátor Andrej Ďurkovský, ktorý však potvrdil aj vzdialenú realizáciu. Informáciu priniesla tlačová agentúra SITA.

„Je to ambiciózny, zaujímavý projekt,“ zhodnotil primátor. Podľa neho je snahou vytvoriť alternatívu k navštevovaným obchodno-zábavným centrám. V súčasnosti mesto hľadá správny rozsah, lokalitu i samotný obsah veľkého parku. Otázka financovania príde neskôr.

Do úvahy pripadá najmä lokalita bývalých vinohradov, jednou z optimálnych možností má byť územie od internátu Mladá garda na Račianskej ulici až po Cvičnú lúku na Kamzíku. Podľa odhadu TRENDreality.sk tak môže ísť o niekoľkohektárové územie, nakoľko len vzdušnou spojnicou ide približne o kilometer.

Na bližšie podrobnosti je zatiaľ podľa primátora i hlavného architekta Štefana Šlachtu predčasné odpovedať. Na prelome januára a februára však majú byť vystavené prvé práce ateliérov, ktoré projekt priblížia. Po nich má nasledovať odborná diskusia.

Bratislava kreslí visuté záhrady

Financovanie ambícií je zatiaľ taktiež neznáme, podľa primátora bude práve to najťažšie z celého projektu. Prispieť sa chystá aj mesto, jeho čelný predstaviteľ však verí v zdroje aj zo súkromného sektora.

Celý projekt ešte čaká niekoľkoročný proces aj s možnými zásahmi do územného plánu.

Ilustrácia - Flickr