Zdrojov na nové developerské projekty majú banky dosť, no ešte sa nechcú pustiť do ich financovania. Chcú počkať na zníženie ponuky v existujúcich komplexoch a najmä na projekty, ktoré budú lepšie reflektovať súčasné požiadavky realitného trhu. Včerajší deň TREND konferencie Reality a development sa zaoberal aj otázkou, kde nájsť peniaze na nové projekty.

„Banky dnes žiadajú 35–50% vlastných zdrojov a 60-65% predprenájom, či predpredaj,“ hovorí Juraj Bielik zo spoločnosti Colliers. Marže finančných inštitúcií podľa neho dosahujú 2,5-3,5% p.a. Na trhu je v súčasnosti dvadsať bánk poskytujúcich úvery na developerské projekty. „Bankám môže vyplávať na povrch aj problém množstva zaúverovaných pozemkov na ďalšiu výstavbu,“ upozorňuje J. Bielik.

Že do financovania pozemkov pre nový development sa nepúšťajú, potvrdzuje aj Gréta Slaninková, vedúca oddelenia financovania nehnuteľností v UniCredit Bank. „Úspech vidíme napríklad v segmente prestavby ubytovní na dostupné bývanie,“ hovorí. Takéto projekty v posledných mesiacoch ohlásili spoločnosti v Ružinove i Vlčom Hrdle.

„Banky nečakajú, kým sa niečo vypredá. Nemôžu si ale na seba brať riziko, ktoré prináleží developerovi,“ presviedča Pavol Hajdu, riaditeľ projektového financovania VÚB. To, či banky zafinancujú nový projekt podľa neho nezávisí až tak od zaknihovaných projektov, no od toho, aký projekt dostanú na stôl. „Ak je tam silný investor, dobrá lokalita, dobrý projekt, tak do toho pôjdeme,“ hovorí. Úspech veští najmä kancelárskemu segmentu.

„Do výstavby 400 až 500 bytov naraz by sme sa nepúšťali,“ tvrdí Tamir Winterstein z izraelskej developerskej skupiny Lighthouse Group. Oživenie dopytu na rezidenčnom trhu vidí v horizonte dvoch rokov. „Dôležité nie sú ani tak ceny a ponuka nových bytov, dôležitá je ochota kupovať.“ Keď tá príde, klienti začnú opäť nakupovať aj byty v nie stopercentných projektoch.

Prečítajte si neustále aktualizované spravodajstvo z konferencie.

Ilustračné foto – Flickr