Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa rozhodol nepokračovať v projekte výstavby Danube Areny – multifunkčnej haly neďaleko dunajskej hrádze na konci Petržalky. Stavebné náklady a vybavenie by mali zhltnúť 60 až 65 miliónov eur, za pozemok dal BSK v minulosti približne 10 mil. eur. Teraz ho chce využiť na športovo-kultúrne účely.
„V tejto situácii si neviem predstaviť, že by sme pokračovali za takýchto podmienok,“ cituje tlačová agentúra SITA reakciu na rozhodnutie krajského parlamentu predsedu BSK Pavla Freša.
Viacerí poslanci sa v diskusii vyjadrili, že ľudia zodpovední za momentálnu situáciu by mali byť trestne stíhaní. Splnomocnili P. Freša usporiadať zmluvné a právne vzťahy so subjektmi zúčastnenými na projekte multifunkčnej haly tak, aby sa ochránili práva a majetok kraja.
Tŕňom v oku poslancov sú najmä nejasné vzťahy s britskou poradenskou spoločnosťou Parnhams, ktorá je poradcom projektu. V jej pozadí sú však slovenskí podnikatelia, na Slovensku ju napríklad zastupuje Miroslav Záviš. Ten je vo vedení firmy Millennium Financial Services s bývalým finančným riaditeľom Slovenských elektrární Jaroslavom Ninčákom.
Parnhams si za vládnutia bývalého predsedu BSK Vladimíra Bajana zabezpečil mesačnú odmenu za poradenstvo vo výške 20-tisíc eur plus preplácanie vecných výdavkov počas troch rokov. Navyše má sľúbených päť percent z objemu financovania, ktorý pre halu dokáže zabezpečiť.
Župu tak môže tento vzťah vyjsť na vyše 700-tisíc eur. Pohľadávky si Parnhams poistila minoritným podielom vo firme Danube Arena, bez ktorého nie je možné urobiť vo veci haly žiadne rozhodnutie. Danube Arena má totiž prenajaté pozemky od krajskej firmy 1. župná. Podiel vráti podľa jej majiteľa Barrieho Parnhama vtedy, ak si s ňou kraj vyrovná účty.
Financovanie pre halu mala vybaviť aj švajčiarsko-nemecká firma AIC Leasing & Finanz AG so slovenskými koreňmi. Už vlani na jeseň preto sľúbila poslať prvých dvadsať miliónov eur.
Napokon neprišlo nič, zato kraj firme poslal zmenky na vyše 10 mil. eur, ktoré majú byť zábezpekou za vybavené peniaze. BSK sa teraz obáva, že zmenky sa dostanú k niekomu, kto ich začne vymáhať. B. Parnham tvrdí, že AIC financie vybavila a 10 mil. eur bolo pripravených na účte. Prevod si vyžadoval iba podpis predsedu BSK, ten však podpísať odmietol.
K hale sa zatiaľ iba podmienečne hlási aj nádejný prevádzkovateľ – americký koncern AEG. Trúfa si halu naplniť, ak ju niekto zafinancuje a postaví. Vicežupan Ivo Nesrovnal situáciu vysvetľuje, že partneri AIC a AEG vychádzali z toho, že investorom je kraj, kraj zasa vychádzal z toho, že investor je zahraničný.
B. Parnham tvrdí, že podpísali predbežnú zmluvu s AEG, ktorá by mala hale zabezpečiť 100 podujatí ročne ako koncerty, športové podujatia, kongresy a spoločenské udalosti, ale aj firemné akcie. Išlo však iba o formálne vyjadrenie záujmu o spoluprácu. Podobne v minulosti Parnhams prezentovala fínsku firmu Jokerit, ktorá nakoniec spoluprácu ukončila.
„Radi by sme na výstavbe pracovali, ale všetko záleží od rozhodnutia BSK,“ vyjadril sa ešte pred konečným rozhodnutím krajského parlamentu Barrie Parnham. Od župy budú podľa jeho slov po zrušení projektu výstavby Danube Areny požadovať sumu aspoň 3 milióny eur. „Aj tak je to však pre daňového poplatníka dobrý obchod, veď hodnota pozemkov stúpla od ich kúpy vďaka projektu o 10 mil. eur,“ tvrdí B. Parnham.
Opiera svoje tvrdenie najmä o vybavenie územného rozhodnutia pre Danube Arenu. To však hodnotu pozemkov skôr znižuje, keďže obmedzuje ich využitie iba na zariadenia pre šport a kultúru. Cena pozemkov okolo Bratislavy navyše posledné dva roky skôr stagnuje, pričom ponuka prevyšuje dopyt. Medzičasom sa objavila aj ponuka firmy TriGranit, že postaví multifunkčnú halu v rámci projektu Metropolis pri Jarovciach a BSK môže svoje pozemky predať.
Prečítajte si, kam vedú nitky z prostredia Danube Areny.
Pozrite si aj zoznam faktúr, ktoré odišli zo župy.
Vizualizácie - Danube Arena