Realitný fond finančníkov sa na Slovensku prvýkrát zviditeľnil pred rokom. V júli oznámil, že kupuje kancelársku budovu Westend Tower. Už vtedy jeho predstavitelia avizovali, že s nákupmi na realitnom trhu len začínajú. K realitám ako takým sa česko-slovenskí finančníci dostali viac-menej cielene a ich záujem vyplynul z aktuálnej situácie.

Úspech povzbudil

„Celý príbeh začal, keď sme od Credit Suisse Asset Management kúpili ich stredoeurópsku platformu so sídlom v Česku. Tá mala v tej dobe v správe približne 400 miliónov eur predovšetkým vo verejne obchodovaných cenných papieroch. My sme však chceli pridať aj inú oblasť pôsobenia, ako napríklad Private Equity a Venture Capital, ale aj Real Estate,“ hovorí pre TREND Reality Ľubomír Šoltýs, spolumajiteľ investičnej skupiny Wood & Company.

Aj preto v polovici roka 2016 kúpili aj kancelársko-obchodný komplex Harfa, situovaný vedľa O2 Arény v Prahe, ktorý je polohou a postavením podobný bratislavskému Centralu. „V tomto prípade sa nám veľmi zadarilo. Do konca minulého roka bola výnosnosť na úrovni 48 percent,“ konštatuje Ľ. Šoltýs.

Aupark Tower a Lakeside Park menia majiteľa

Galerie Harfa v Prahe Zdroj: Galerie Harfa

Pod dobré výsledky sa podpísali viaceré faktory. „Pomohli naše opatrenia, ktoré zefektívnili celý jeho chod. Svoje však spravil aj rastúca ekonomika . Keď máte v obchodnom centre nastavené obratové nájomné, efekt je veľký. Rastie pritom celá zóna v okolí O2 Arény,“ vysvetľuje spolumajiteľ skupiny.

Táto skúsenosť ich presvedčila v ďalšom smerovaní. „Klienti si začali vyžadovať nové investičné možnosti a my sme ich našli práve v realitách. Navyše sa nám podarilo získať voľný kapitál, keď sme predali podiel v spoločnosti Pegas Nonwovens,“ hovorí Ľ. Šoltýs.

Správna doba

Aj preto sa začali pozerať po investičných možnostiach na trhu. Do karát im zahralo aj to, že na trhu končí pri mnohých projektoch investičný cyklus. „Približne pred dekádou prišlo na Slovensko mnoho realitných zahraničných fondov, ktorým teraz končí životnosť. Preto sme založili ďalší fond, ktorý si chce vyberať aktíva, kde si myslíme, že môžeme urobiť nadštandardný výnos,“ prezrádza Ľ. Šoltýs.

Aupark Tower a Lakeside Park menia majiteľa

Lakeside Park Zdroj: Lakeside Park

Ambíciou fondu je naplnenie hranice 500 miliónov eur do troch rokoch. Už po roku však fond vykazuje 250 miliónov eur. Aktuálne totiž ohlasuje nové akvizície. „Dohodli sme sa na dvoch investíciách v Bratislave a jednej v Prahe. V Bratislave kupujeme Aupark Tower a Lakeside Park, v Prahe zase Hadovka Office Park,“ hovorí Ľ. Šoltýs. Hodnota transakcií nebola zverejnená. Len pre porovnanie, fond kúpil v roku 2012 Aupark Tower za 85 miliónov eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa