Spoločnosť Istrokapitál sa chystá vybudovať v Čilistove pri Šamoríne aquapark a športovo-rekreačný areál so žrebčínom. Vyplýva to zo zmluvy o spoločnom postupe medzi mestom Šamorín a Istrokapitálom, ktorú šamorínske mestské zastupiteľstvo schválilo v apríli.

Záväzok zorganizovať výstavbu projektu Hipoarény a aquaparku potvrdila pre český časopis Týden aj hovorkyňa skupiny Helena Hupková. Týden uvádza aj to, že náklady by podľa dôveryhodného zdroja mali dosiahnuť 80 miliónov eur (2 mld. Kč). Istrokapitál sa k svojim plánom zatiaľ nevyjadruje a nekomentuje ani článok v českom časopise.

Podľa zápisnice zo zasadania mestskej rady v Šamoríne však majiteľ Istrokapitálu Mario Hoffmann sľubuje okrem aquaparku, žrebčína a závodiska perspektívne aj možnosť výstavby športovej haly. Komplex by mal vyrásť v Čilistove – okrajovej časti Šamorína, ktorá sa nachádza priamo na brehu Dunaja – plavebného kanála Vodného diela Gabčíkovo.

Aquapark Istrokapitálu v Čilistove

V minulosti v tejto lokalite plánovala vybudovať aquapark spoločnosť Espira, za ktorou je rakúsky kapitál, nepodarilo sa jej však získať financovanie pre projekt. Podľa časopisu Šamorín a okolie by ju mal nahradiť Istrokapitál s dvoma projektmi – Akva aréna a Hipo aréna.

V Čilistove sa už niekoľko desaťročí nachádza geotermálny vrt s horúcou liečivou minerálnou vodou. V súčasnosti ho využíva súkromné Liečebné centrum Čilistov, ktoré patrí košickému podnikateľovi Jozefovi Spišákovi. Má zhruba 180 lôžok,  ktoré sa spolovice využívajú pre dospelých a spolovice pre deti. Centrum sa využíva najmä na rehabilitáciu, liečbu nádorových a infekčných ochorení.  

V blízkosti Bratislavy sa objavilo viacero projektov výstavby vodných parkov, keďže celá oblasť Žitného ostrova je bohatá na termálne minerálne pramene. V prevádzke je však len jediný aquapark v Senci, ktorý patrí do impéria bratislavského podnikateľa Vladimíra Lexu.

Má podstatne vyššie ceny ako konkurencia, ktorá je od hlavného mesta o niekoľko desiatok kilometrov ďalej, napríklad v Dunajskej Strede alebo Veľkom Mederi. Bratislavčania preto často využívajú aj služby blízkych maďarských alebo rakúskych zariadení.

Istrokapitál Slovensko, v ktorej je Mario Hoffmann predsedom predstavenstva je akciovou spoločnosťou so 100-percentným podielom firmy Istrokapital SE so sídlom v Nikózii na Cypre. V jej orgánoch sú však výlučne slovenské fyzické osoby. Skupina je známa najmä svojimi aktivitami vo finančníctve, napríklad podielom v Poštovej banke a Prvej penzijnej.

Ilustračné foto - Peter Kremský