Ceny luxusných domov klesli prvýkrát od finančnej krízy. Index poradenskej spoločnosti Knight Frank v 46 metropolách sveta bol v prvom štvrťroku v priemere medziročne nižší o 0,4 percenta. Je to prvý pokles od roku 2009, keď doznievala finančná kríza, píše Bloomberg. Odborníci na trhu globálnych nehnuteľností to označili za prudký obrat. Ešte vo štvrtom kvartáli 2021 zaznamenali desaťpercentný rast.

Najväčší prepad zasiahol trh s nehnuteľnosťami na Novom Zélande; ceny luxusných domov klesli dvojciferne vo Wellingtone, Aucklande a Christchurchi. Výraznejší pokles cien zaznamenali aj mestá ako San Francisco, New York, Los Angeles, Hong Kong či Vancouver.

Knight Frank radí medzi prvotriedne domy päť percent trhu z hľadiska hodnoty. „Spomalenie rastu bolo v drvivej väčšine spôsobené výrazne vyššími úrokovými sadzbami a sprísňovaním monetárnej politiky,“ napísal vedúci výskumu spoločnosti Knight Frank Liam Bailey.

Napriek tomu však väčšina miest z prieskumu zaznamenala v prvom štvrťroku nárast cien, pričom Dubaj a Miami zažili dvojciferné skoky. Ceny v Dubaji vzrástli o 44 percent; celkový rast v období pandémie od marca 2020 tak dosiahol 149 percent.

Trhy s luxusným bývaním budú pravdepodobne ďalší pokles zažívať aj v nasledujúcich niekoľkých štvrťrokoch. Existuje však len málo signálov návratu finančnej krízy spred pätnástich rokov, keď index Knight Frank padol až o 8,2 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Protestné pochody Prahou.
Neprehliadnite

V európskych metropolách silnie tlak na zavedenie tridsiatky