Predaj starších domov v Spojených štátoch v apríli prudko klesol, čo prekvapilo trhy, ktoré počítali s miernym zotavením. Poukázali na to vo štvrtok zverejnené údaje Národnej asociácie realitných kancelárií (NAR).

NAR uviedla, že predaj starších domov v USA klesol v apríli o 3,4 percenta na ročnú mieru 4,28 milióna jednotiek. V marci sa po revízii smerom nadol znížil predaj o 2,6 percenta na 4,43 milióna domov. Ekonómovia očakávali, že v apríli sa predaj zvýši o 0,1 percenta, pričom vychádzali z pôvodných údajov za mesiac marec, ktoré poukazovali na pokles predaja starších domov o 2,4 percenta.

„Vývoj predaja domov je nestabilný,“ povedal hlavný ekonóm NAR Lawrence Yun. Dodal, že za meniacim sa dopytom po nehnuteľnostiach v posledných mesiacoch je kombinácia zvyšovania počtu pracovných miest, obmedzenej ponuky domov na trhu a výkyvov v oblasti úrokových sadzieb hypotekárnych úverov.

Stredná cena staršieho domu dosiahla v apríli 388 800 dolárov. Oproti rovnakému mesiacu minulého roka to znamená pokles o 1,7 percenta. K poklesu cien prispeli oblasti Juh a Západ. Naopak, Stredozápad a Severovýchod zaznamenali zvýšenie cien starších domov.

Ďalšie dôležité správy

Empire,State,Building,And,Us,Flag
Neprehliadnite

Po otrasoch amerických bánk sú na rade komerčné nehnuteľnosti, varujú veritelia