Aktualizované 24.6. o 15:30: Protimonopolný úrad SR zastavil 16. júna tohto roku konanie vo veci koncentrácie spočívajúcej v získaní výlučnej kontroly spoločnosti PSJ Holding B.V., Holandsko nad podnikom Alpine Slovakia, pretože dôvod na konanie nebol daný. V zdôvodnení rozhodnutia uviedol, že podľa predložených podkladov a informácií v predmetnej koncentrácii neboli naplnené obratové kritériá účastníkov, a tak koncentrácia nepodlieha kontrole úradu.
Pôvodná správa (zverejnená 29.5.):
Oba podniky pôsobia v stavebníctve. Firma registrovaná v Holandsku je jediným akcionárom v bývalých Pozemných stavbách Jihlava, ktoré patria k najväčším stavebným firmám v Česku. Ich tržby za vlastné výrobky a služby predvlani dosiahli bezmála šesť a pol miliardy českých korún. Najviac zahraničných zákaziek má PSJ v Rusku a v Ázii a tiež aj na Slovensku.
Slovenská firma bola na predaj potom, ako jej materský holding vlani v lete skrachoval. Pôvodom rakúsky koncern ju ovládal cez českú dcéru Alpine Bau CZ, ktorú kupuje skupina PSJ. Transakciou sa už zaoberá aj český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vedie iba zjednodušené konanie a rozhodnúť by mal do druhej polovice júna.
Posudzovať bude fúziu pražskej spoločnosti Desilmaro, ktorú úplne ovláda PSJ Holding. Jej prostredníctvom má získať časť spoločnosti Alpine Bau CZ z Valašského Meziříčí a tiež kontrolu nad bratislavskou Alpine Slovakia a ostravskou Silasfalt. Tá má päť obaľovní asfaltových zmesí a spolovice ju vlastní Eurovia CS z francúzskeho koncernu Vinci.
Metrostav už nakupoval
Konkurzný správca v Rakúsku aktíva rozpredáva rok. Napríklad český Metrostav už kúpil tunelárske kapacity Beton und Monierbau Tunnelling GmbH (BeMo Tunnelling). V porovnaní so Strabagom, či Porrom oveľa mladší koncern Alpine Bau si v minulom roku neporozumel s bankami pri reorganizácii splátok dlhu vo výške 2,6 miliardy eur.
Len o miliardu vyššie boli v roku 2011 jeho konsolidované tržby. Tesne pred krachom sa ešte snažil získať financovanie cez emisiu dlhopisov, už ako 100-percentná dcéra španielskej skupiny FCC (Fomento de Construcciones y Contratas), ktorá firmu definitívne prebrala v roku 2012. Vtedy mala Alpine Slovakia bezmála dvadsať rokov.
Na Slovensku i v Česku pôsobí koncern Alpine hlavne v inžinierskej výstavbe. Alpine Slovakia má v súčasnosti menšie zákazky na opravy pre Národnú diaľničnú spoločnosť, ale podieľala sa aj na modernizácii železničnej trate na úsekoch z Trnavy po Púchov, či na ekologických projektoch v regiónoch.
Za minulý rok dosiahla stratu takmer 4 milióny eur a jej tržby klesli na 13 miliónov eur, kým v roku 2013 mala viac než trojnásobné a bola v zisku. V priemere zamestnávala 153 pracovníkov. Obaľované zmesi vyrába v Senci, stavebný závod má tiež v Žiline a sídli v Bratislave.
Holding PSJ cez českú spoločnosť PSJ vlastní bratislavskú firmu PSJ Hydrotranzit. Tá má podľa štatistikov tržby primárne za pozemné stavby. V budovách sa realizuje menej, robí ekologické objekty a hlavne potrubné rozvody. Aktuálne sa podieľa na rozširovaní skladovacích kapacít zemného plynu pre spoločnosť Nafta v oblasti Gajary – Báden. PSJ postavila v Bratislave napríklad City Gate.
Vlani mala tržby len o čosi nižšie ako Alpine Slovakia a čelila skoro polovičnému medziročnému poklesu obratu. Hospodárenie skončila s čistým ziskom 439 tisíc eur, kým v roku 2012 jej zisk presahoval dva milióny eur. Zamestnávala čosi vyše 100 ľudí.