Postaviť novostavbu v hlavnom meste dnes trvá pridlho. Konania sú zdĺhavé a investor často nevie, v akom stave je príprava jeho projektu, ktorý úrad sa mu práve venuje a kedy konečne získa stanovisko. Združenie Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) preto v spolupráci s magistrátom navrhuje zmeny.

Tieto sa týkajú jednej z úvodných fáz prípravy novostavby – schvaľovania na bratislavskom magistráte, prípadne možnosti získať stanovisko už k štúdii. Výsledkom niekoľkomesačného skúmania dokumentov je záväzné stanovisko, ktoré potom umožňuje postúpiť v povoľovaniach ďalej. IUR by toto obdobie rado skrátilo a sprehľadnilo zmenou pravidiel a vytvorením modelového príkladu.

„Chceme celý proces štandardizovať a dať mu rozumné časové lehoty,“ hovorí Juraj Suchánek, výkonný riaditeľ IUR. Dnes nie je jasné, kto sa k čomu vyjadruje, a tak vznikajú zmätky pri tom, kde vlastne investičný zámer „uviazol“ a kto sa mu aktuálne venuje. Tento problém by malo riešiť aj zavedenie funkcie odborného referenta, ktorý bude komunikovať s investorom.

Kľúčom k ďalšiemu rozhodovaniu by bolo určenie, či je projekt stredným alebo veľkým investičným zámerom a podľa toho by sa posudzovali ďalšie kroky vrátane potreby verejnej prezentácie.

Ako urýchliť novostavby

Zdroj: Flickr

„Problémom je aj nepripravenosť niektorých zámerov, kde potom musia úradníci žiadať prepracovanie alebo počítať jednotlivé čísla,“ hovorí J. Suchánek. Návrh IUR to rieši vytvorením modelového príkladu, podľa ktorého by sa riadil každý investor pri predkladaní zámeru. To pomôže ušetriť úradníkom čas a celý proces zrýchli.

Dnes sú lehoty otázne a ich spresnenie prináša až pripravovaný nový stavebný zákon. Investori si podľa J. Suchánka uvedomujú náklady ktoré musí magistrát znášať v súvislosti s kvalitným posudzovaním investícií a IUR preto navrhuje dobrovoľné účelové dary. "Ich využitie by bolo viazané na oddelenia priamo zapojené do procesu posudzovania Investičných zámerov," hovorí. IUR v ochote investorov platiť nevidí problém.

„Schému navrhovanú IUR je potrebné chápať ako dobrovoľnú. Ak sa investor rozhodne využiť ju, má možnosť doladiť štúdiu podľa požiadaviek mesta s menšími nákladmi, ako v prípade, ak by bolo potrebné zasahovať do dokumentácie vypracovanej v rozsahu pre územné konanie,“ informuje J. Suchánek.

Rokovania s primátorom Milan Ftáčnikom i hlavnou architektkou Ingrid Konrad už prebiehajú viac než rok, návrh má ich podporu. Vstup nových pravidiel do platnosti je podľa IUR otázkou niekoľkých mesiacov, právnou formou bude rozhodnutie primátora.

Nejasný súčasný systém vydávania záväzných stanovísk môže vyhovovať bočným záujmom, podľa IUR ich návrh na zmenu takéto praktiky obmedzuje. „Nie je cieľom podporovať špekulantov, ale štandardných developerov,“ hovorí J. Suchánek. Vydanie stanoviska sa dnes počíta na niekoľko mesiacov.

Aj keď hlavné mesto schváli investičný zámer, čaká ho ešte niekoľko rokov ďalšieho povoľovania na úrovni posudzovania vplyvov na životné prostredie, vydávania územného rozhodnutia a stavebného povolenia. Všetky tieto kroky vedú k zdržaniam výstavby projektov a v konečnom dôsledku predraženiu cien bytov. Tejto téme sa venuje aj aktuálny TREND 9/2014 v článku Ako zlacniť byty.