Schvaľovanie nových budov na Slovensku realitní hráči považujú za komplikované a zdĺhavé. Od prvých plánov až po štart výstavby ubehne niekoľko rokov a často prichádzajú nesplniteľné a protichodné požiadavky. Vo Fínsku je zasa základom verejná diskusia.
Podľa dokumentu od fínsko-slovenského developera YIT Reding začína investor v Helsinkách s troma územnými plánmi. Regionálny je na celoštátnej úrovni a ukazuje základné dopravné vzťahy v rámci krajiny. Pred jedenástimi rokmi pripravili v hlavnom meste aj „master“ plán, ktorý zahŕňa celé mesto.
V Helsinkách ešte možno pripraviť lokálny plán, ktorý určuje rozvojové pozemky, celkový charakter parciel a okolia, ako aj zelené plochy a občiansku vybavenosť. Najnižším stupňom je detailný plán, ktorý možno prirovnať k tunajšej dokumentácii pre územné rozhodnutie. Ide teda o podrobné rozdelenie pozemku a presné kresby usporiadania objektov a funkcií.
Odlišnou situáciou oproti Slovensku je fakt, že mesto Helsinki spolu so štátnymi inštitúciami vlastnia v hlavnom meste až 80 percent pozemkov, čo im umožňuje mať ich ďalší vývoj a výstavbu pod väčšou kontrolou. Väčšina mesta je pokrytá detailnými plánmi, o vypracovanie nových môžu požiadať investori.
Helsinki - Ilustračné foto Zdroj: Flickr
Práca na tomto pláne nie je dramaticky kratšia ako v našich končinách, stále ide o tri až päť rokov. Mesto Helsinki hovorí aj o desiatich rokoch v prípade komplikovanejších zón ako je Vuosaari s plánovanými 40-tisíc obyvateľmi.
Všetky náklady na plán hradí investor, vrátane inzercie v médiách, ktorej úlohou je naštartovať verejnú diskusiu. Dokument ešte na začiatku mesto zverejní na webe, pošle účastníkom konania a susedom, pričom ho zverejní aj na dostupnom mieste v niektorom stredisku v okolí. Na pripomienky sú k dispozícii dva až tri týždne. Ak prídu, plán ide naspäť do plánovacej komisie.
Neskôr do procesu ešte vstupuje radnica, ktorá spraví finálne rozhodnutie, ministerstvo životného prostredia, ako aj špecializované centrum pre development, dopravu a životné prostredie. Až potom môže získať stavebné povolenie. V porovnaní so slovenským postupom teda navonok nejde o niečo výrazne jednoduchšie.