„Diverzita je to, čo robí New York New Yorkom a v Prahe mi trochu chýba. Nedávna štúdia dokázala, že obyvatelia kultúrne rozmanitých miest majú vyššie príjmy a životný štandard. Mestá s vyššou diverzitou sú príjemnejšie, spravodlivejšie a udržateľnejšie. A omnoho príťažlivejšie,“ hovorí Martin Barry, riaditeľ reSITE a krajinný architekt z New Yorku, ktorý bol minulý mesiac jedným z rečníkov na TREND konferencii reality a development.

Konferenciu založil v roku 2012 ako miesto, kde chce posadiť za jeden stôl k diskusii politikov, občianske inciatívy, architektov, investorov a developerov. A napraviť niekoľko mýtov, ktoré sú brzdou rozvoja miest v strednej a východnej Európe.

Napríklad ten, že čo funguje v inom meste, nedá sa preniesť k nám. Väčšina urbanistických a ekonomických mechanizmov podľa M. Barryho môže fungovať kdekoľvek na svete, stačí ich len aplikovať v správnej mierke, zohľadniť miestny kontext a rozhodovací proces. Napríklad štvrť prispôsobená chodcom generuje o 60 percent vyššie tržby obchodov ako štvrť, kadiaľ len prechádzajú autá.

Búranie mýtov

Ďalším mýtom je, že za desaťročie sa nedajú dosiahnuť žiadne veľké zmeny. Mesto New York za posledných 12 rokov predefinovalo územný plán 124 štvrtí, celkovo 40 percent plochy mesta. Až 90 percent nových developerských projektov je situovaných do 10 minút chôdze od stanice metra. O newyorskom úspechu bude na konferencii hovoriť šéf územného plánovania Carl Weisbrod.

Na ponosy, že imigrácia je veľký problém pre mestá odpovedá M. Barry tým, že väčšou hrozbou je odliv obyvateľov. Ak nelákajú naše mestá vojnových utečencov, koho dokážu pritiahnuť? Každé mesto by malo mať ambíciu byť magnetom pre nových obyvateľov. Len prívetivé mestá pulzujúce životom priťahujú talentovaných mladých ľudí a investície. Príkladom je Viedeň, siedmy rok po sebe zvolená za najlepšie miesto pre život na svete. Ako podporuje integráciu prichádzajúcich ľudí, bude hovoriť Ursula Struppe riadiaca odbor pre integráciu a diverzitu.

Ako môžu mestá riešiť migráciu

Martin Barry Zdroj: Dorota Velek

Hostia konferencie budú tiež hovoriť o tom, že migrácia sa nemusí riešiť iba na hraniciach. Sústredenie sa na hranice iba posilňuje strach a nenávisť. Dlhodobé riešenia možno nachádzať v mestách, ktoré sú po tisícročie prirodzenými centrami ľudskej migrácie.

Prednášky sa pokúsia vyvrátiť mýtus, že naše mestá nemajú peniaze na realizovanie veľkých vízií. Naozaj silné vízie a schopné vedenie pritiahnu neobmedzené investície. Problém je v nedostatku vízií, nie financií.

Na konferencii tiež pravidelne padá mýtus, že verejná správa a súkromní developeri nemôžu nájsť spoločnú reč. Až kvalitný verejný priestor zhodnocuje súkromné investície, verejný a súkromný sektor musia spolupracovať, tvrdí M. Barry.

Skúsenosti z Viedne, Mníchova aj New Yorku

Najsilnejšie zastúpenou krajinou na tohtoročnej konferencii bude Nemecko. S jednou z hlavných prednášok príde architekt Martin Rein-Cano, ktorý zaujal svet koncepciou multikultúrneho parku Superkilen v Kodani. Spolu s ním vystúpi aj hlavný urbanista Mníchova či zakladatelia iniciatívy Refugees Welcome.

„Nemecká skúsenosť s migráciou je vrstevnatá nielen preto, že je Nemecko vysnenou cieľovou stanicou mnohých utečencov, a to v masovom meradle, ale aj pre skúsenosti so zlúčením krajiny a prelievaním ľudí medzi ekonomicky nevyrovnanými časťami zjednoteného Nemecka,“ vysvetľuje programový riaditeľ reSITE Osamu Okamura.

Ďalšou veľkou témou bude dostupné bývanie a dizajn pre udržateľné mestá. Hovoriť o nej budú urbánna sociologička a profesorka Kolumbijskej univerzity Saskia Sassen, C. Weisbrod , newyorská architektka Mimi Hoang špecializujúca sa na mikrojednotky pre mladé rodiny, Mascha Onderwater z amsterdamského štúdia B+B Bureau, ktoré stálo za premenou viedenskej Mariahilfer Strasse na pešie korzo či švédsky architekt Krister Lindstedt riadiaci presun celého mesta Kiruna, ktoré muselo ustúpiť ťažbe nerastných surovín.

Stovka najvýznamnejších developerov

Konferencia reSITE 2016: Mestá a migrácia sa uskutoční 16. a 17. júna v centre Forum Karlín v Prahe. Na piatom ročníku podujatia vystúpi takmer päťdesiat expertov z 20 krajín a očakáva sa 800 účastníkov z Európy aj zámoria, zástupcovia miest, investorov, developerov, kreatívnych odvetví a občianskych iniciatív. Medzi návštevníkmi bude 150 najvýznamnejších realitných investorov a developerov.

Odborníkov budú môcť stretnúť okrem účastníkov konferencie aj obyvatelia a návštevníci Prahy. reSITE ponúka bohatý program pre verejnosť – diskusné salóny, workshopy, vychádzku na bicykloch aj párty.

Jedna z najvýznamnejších architektonických a urbanistických udalostí Európy privítala od roku 2012 vyše 250 svetových hostí. Boli medzi nimi bývalí primátori Reykjavíku Jon Gnarr a Bogoty Enrique Peňalosa, architekt newyorskej High Line James Corner, urbanista Michael Sorkin, mestský ekonóm Edward Glaeser z Harvardovej univerzity, Greg Lindsay zo Svetového ekonomického fóra, kritik architektúry v The New York Times Michael Kimmelman a architekti z mnohých renomovaných ateliérov.