Oproti Poľsku, Českej republike i Rumunsku máme nízke konkurenčné výhody a veľké zahraničné firmy si vyberajú Slovensku len vtedy, keď naozaj chcú alebo musia. Inak na to nemajú dôvod, čomu nepomáhajú ani drahé pozemky a zdĺhavý povoľovací proces. Zhodli sa na tom účastníci konferencie Stavebného-fóra.sk.

Hoci v treťom kvartáli tohto roka pribudli v hlavnom meste nové kancelárske priestory, ich výstavba je len na úrovni 50 % desaťročného priemeru. Nové budovy špekulatívne dokončené tento rok sú obsadené najviac na polovicu. „Vždy je to najmä o cene,“ hovorí o vyjednávaniach s nájomcami Radovan Mihálek zo spoločnosti CA Immo. Veľkou neznámou podľa neho je aj to, ako do hry vstúpia vyprázdňujúce sa budovy.

Bratislava takto na trh uvoľní Millenium Tower I pri Poluse, odkiaľ sa budúci rok sťahuje Slovak Telekom do budovaného Forum BC na rohu Bajkalskej a Prievozskej. S podobnou situáciou sa stretol aj realitný fond Heitman, ako majiteľ budovy BBC IV, z ktorej tento rok odišiel Orange. Nájomcovia chcú najmä základný štandard, nie sú veľmi ochotní platiť za niečo navyše, ako sú napríklad upravené verejné priestory, hovorí R. Mihálek.

Ako konkurencia vo Vyšehrade neobstojíme

Situácia v logistických priestoroch prechádza veľkými výkyvmi. Podľa Petra Bečára z PointPark Properties (P3) sa ale už začína obracať smerom k developerom, čo má značiť stabilizáciu. Tento rok navyše aj stúpla miera neobsadenosti na zdravšiu 7,1-percentnú hranicu. Ako problematickú vidí slabú ponuku lokalít na Slovensku. „Kým u nás je len 20 % priestorov mimo okolia Bratislavy, v Česku je to až 60 percent. Poľsko má zase šesť silných regiónov,“ konštatuje.

Napriek rozdielom v krajinách vyšehradskej štvorky sa táto lokalita vyvíja podobne, uvažuje Erik Štefanovič z Delta Projektconsult Slovakia. Podľa neho veľa investorov dnes o trvalo udržateľnej výstavbe rozpráva, ale málokto ju aj realizuje. Veľké mínus a zníženie konkurencieschopnosti Slovenska vidí najmä pri zdĺhavých povoľovaniach. „Je potrebné zrýchliť stavebné konanie a pripraviť jasnejšie pravidlá.“

Podobný názor má aj Peter Valach zo stredoslovenskej developerskej skupiny Vav Invest, ktorá postavila obchodné a administratívne centrá Europa. „Developeri sú daní napospas úradníkom,“ tvrdí. Podľa neho majú menšie mestá priestor najmä v retail parkoch, o ktoré bude aj naďalej záujem. Tie sú aj najjednoduchšie na výstavbu.

Nedostatkom slovenského trhu sú totiž aj vysoké vstupné náklady, napríklad v podobe cien pozemkov. „Oproti Poľsku sme zhruba o 20 percent drahší,“ hovorí P. Bečár. Ak firme vyslovene nezáleží na konkrétnej krajine, tak si z ekonomického hľadiska nemá prečo vybrať Slovensko, tvrdí šéf P3, ktorá má aktivity v celej strednej Európe.

Ilustračné foto - Flickr