Oproti Poľsku, Českej republike i Rumunsku máme nízke konkurenčné výhody a veľké zahraničné firmy si vyberajú Slovensku len vtedy, keď naozaj chcú alebo musia. Inak na to nemajú dôvod, čomu nepomáhajú ani drahé pozemky a zdĺhavý povoľovací proces. Zhodli sa na tom účastníci konferencie Stavebného-fóra.sk.
Hoci v treťom kvartáli tohto roka pribudli v hlavnom meste nové kancelárske priestory, ich výstavba je len na úrovni 50 % desaťročného priemeru. Nové budovy špekulatívne dokončené tento rok sú obsadené najviac na polovicu. „Vždy je to najmä o cene,“ hovorí o vyjednávaniach s nájomcami Radovan Mihálek zo spoločnosti CA Immo. Veľkou neznámou podľa neho je aj to, ako do hry vstúpia vyprázdňujúce sa budovy.
Bratislava takto na trh uvoľní Millenium Tower I pri Poluse, odkiaľ sa budúci rok sťahuje Slovak Telekom do budovaného Forum BC na rohu Bajkalskej a Prievozskej. S podobnou situáciou sa stretol aj realitný fond Heitman, ako majiteľ budovy BBC IV, z ktorej tento rok odišiel Orange. Nájomcovia chcú najmä základný štandard, nie sú veľmi ochotní platiť za niečo navyše, ako sú napríklad upravené verejné priestory, hovorí R. Mihálek.
Situácia v logistických priestoroch prechádza veľkými výkyvmi. Podľa Petra Bečára z PointPark Properties (P3) sa ale už začína obracať smerom k developerom, čo má značiť stabilizáciu. Tento rok navyše aj stúpla miera neobsadenosti na zdravšiu 7,1-percentnú hranicu. Ako problematickú vidí slabú ponuku lokalít na Slovensku. „Kým u nás je len 20 % priestorov mimo okolia Bratislavy, v Česku je to až 60 percent. Poľsko má zase šesť silných regiónov,“ konštatuje.
Napriek rozdielom v krajinách vyšehradskej štvorky sa táto lokalita vyvíja podobne, uvažuje Erik Štefanovič z Delta Projektconsult Slovakia. Podľa neho veľa investorov dnes o trvalo udržateľnej výstavbe rozpráva, ale málokto ju aj realizuje. Veľké mínus a zníženie konkurencieschopnosti Slovenska vidí najmä pri zdĺhavých povoľovaniach. „Je potrebné zrýchliť stavebné konanie a pripraviť jasnejšie pravidlá.“
Podobný názor má aj Peter Valach zo stredoslovenskej developerskej skupiny Vav Invest, ktorá postavila obchodné a administratívne centrá Europa. „Developeri sú daní napospas úradníkom,“ tvrdí. Podľa neho majú menšie mestá priestor najmä v retail parkoch, o ktoré bude aj naďalej záujem. Tie sú aj najjednoduchšie na výstavbu.
Nedostatkom slovenského trhu sú totiž aj vysoké vstupné náklady, napríklad v podobe cien pozemkov. „Oproti Poľsku sme zhruba o 20 percent drahší,“ hovorí P. Bečár. Ak firme vyslovene nezáleží na konkrétnej krajine, tak si z ekonomického hľadiska nemá prečo vybrať Slovensko, tvrdí šéf P3, ktorá má aktivity v celej strednej Európe.
Ilustračné foto - Flickr