Reakcia na článok Ako rozbiť stroj na korupciu popisujúci praktiky pri investičnom procese.
Zostáva len dodať . Zlé pravidlá= vysoká miera korupcie / pretože inak sa jednoducho nedá / = nízka úroveň konkurenčnej odolnosti a zlá ekonomická úroveň krajiny ....
Ako dôkaz, že pán Kremský má 100% pravdu môžem poskytnúť dva príklady:
Miesto: Špeciálny súd v Pezinku
Kauza : Račiansky starosta Bielik kontra štát.
Sudca kladie otázku hlavnému svedkovi : Čo rozumiete pod pojmom inžiniering ?
Svedok : Je to také roznášanie projektov po úradoch a zabezpečovanie kladných stanovísk. Také poštárstvo , ktorého pridaná hodnota tkvie vo vzťahu , ktorý vie zabezpečiť len osoba schopná sa živiť tzv. inžinieringom.
Počuť ostré a hlasné protesty starostu Bielika a jeho právnych zástupcov.
Sudca : Nerozumiem, môžete to upresniť ?
Svedok : Nie. Povedal som to presne.
Starosta Bielik sa hlási o slovo .
Bielik : Je vidieť , že svedok vôbec nerozumie pojmom a je úplným diletantom. Inžiniering je vysoko odborná práca .....
Táto príhoda sa mi ostro vrezala do pamäti a som rád, že vtedy svojsky charakterizovaný pojem inžiniering dnes potvrdzuje aj kapacita ako arch. Gero, a že sa o tomto rozhodol odvážne napísať aj redaktor Kremský.
Jasný a ostrý článok, ktorý už dávno mal odznieť o probléme, o ktorom už dávno mali písať zväzy a komory. Naozaj individuálna moc úradníkov je na Slovensku takmer absolútna.
Miesto : Mlyny Nitra
Stav príprav stavby : územné rozhodnutie obchodno spoločenského centra regionálneho významu – neustále a ako jediné chýba stanovisko KPÚ . Príbeh vybavovania stanoviska KPÚ pripomína Kafkov román Zámok. Proces vydávania stanoviska sa preťahuje . Takmer rok nie je možné dostať žiadne stanovisko . Vzniká podozrenie z nekalej súťaže , ktorú organizuje konkurencia , ktorá sa snaží prostredníctvom úradníkov zdržovať proces vydania územného a stavebného povolenia konkurenta . Najväčší konkurenčný projekt už stavebné povolenie má a začína stavať. Investor Mlynov nakoniec mení projektanta , pretože ten pôvodný vraj urazil vedenie KPU. Vzniká nový koncept nápadne podobný tomu predchádzajúcemu, iba je oveľa viac poplatný pseudopredstavám vedenia KPÚ . Stavba je povolená . Architektúra sprostituovaná .Developer, ktorý do kúpy nehnuteľnosti a prípravných prác dal celé svoje imanie / aj schopnosti / pred nervovým zrútením. Projekt mešká jeden rok. Jeden rok môže znamenať nekonečne veľa . Najmä ak v tom nasledujúcom príde svetová hospodárska kríza...
Dva osobné príbehy , ktoré dokumentujú ako u nás funguje investičný proces. Samozrejme výsledkom nemôže byť nič iné ako negatívne vnímanie developerov – čo je mimochodom jeden z husárskych kúskov politikov – dnes napríklad videný v priamom procese v príbehu zvanom Bratislavské PKO. /Na tomto príbehu je „krásne“ to , že nie je zlý každý poslanec , ktorý bohvieprečo odsúhlasil predaj pozemkov za smiešnu cenu , ale developer , ktorého meter štvorcový stál istotne viac ako 5000 sk/ m2. / Stavebné diela , ktoré sa snažia do stavby zakomponovať všetky tie „trable“ a bočné toky peňazí , ktoré developer musel zažiť a vynaložiť kým sa mu podarilo dielo dostavať nesú stopy doby ........... Charakter investičného procesu je na chvoste záujmov politikov .. Prostredie mimo svet obchodov so spoločnými hodnotami ich v zásade nezaujíma. Nedá sa na tom totiž vôbec nič zarobiť. Koho by už preboha zaujímala práca na dolaďovaní pravidiel tak nudných akými je tvorba územných plánov, kompetencie nekompetentných či vymáhateľnosti práva ?Či nie je úlohou politikov vládnuť a bohatnúť? Či to tak nie je vo väčšine zemí sveta ? Či nie sú politici takí istí na Ukrajine , v Sudáne alebo v Ghane ?