V Bratislave pribudnú kancelárie spájajúce najvyšší štandard s pôvodnou priemyselnou architektúrou. Vzniknú v nevyužívanej hale v areáli Výskumného ústavu zváračského.

V budove na Sliačskej ulici plánuje spoločnosť Slovunit - Sliačska vyše dvetisíc štvorcových metrov kancelárií, vyše 600 m2 priestorov pre obchody a služby a vyše dvetisíc štvorcov skladových priestorov.

Architekti z ateliéru Compass sa rozhodli zachovať skelet stavby a priznať ho aj v interiéroch. „Cieľom bolo ponechať v maximálnej miere industriálny charakter,“ hovorí architekt Matej Grébert a dodáva, že Bratislave chýbajú áčkové kancelárie s osobitým industriálnym dizajnom.

Hala má tvar T, v prednej časti pri Sliačskej ulici vstavajú tri podlažia. Na prízemí tak vzniknú obchodné prevádzky a na poschodiach kancelárie s terasami. Vstupná hala bude v pôvodnej výške a otvorí tak celú halu do ulice, kde vznikne aj nový verejný priestor.

Zváračák: namiesto vežiaka obnovia halu

Vizualizácia obnovenej haly v areáli Zváračského ústavu Zdroj: Compass

V pozdĺžnej časti smerom do dvora zváračského ústavu budú skladové jednotky so samostatnými vchodmi využiteľné aj na malú remeselnú výrobu. Po celej dĺžke bude pokračovať vrchné podlažie s kanceláriami. Predná časť bude architektonicky výtvarnejšia, zadná technickejšia.

Projekt je aktuálne vo fáze dokončovania podkladov pre stavebné konanie. So začiatkom rekonštrukcie sa počíta v lete budúceho roku.

Investorom a vlastníkom objektu je od vlaňajšieho marca spoločnosť Slovunit – Sliačska bratov Michala Borguľu a Martina Borguľu, ktorý je aj mestským poslancom.

Zváračák: namiesto vežiaka obnovia halu

Priemyselný charakter stavby zostane v kanceláriách zachovaný Zdroj: Compass

Pôvodne mala hala v areáli zváračského ústavu padnúť. Namiesto nej plánovala košická spoločnosť Hutné stavby Development postaviť 22-podlažnú polyfunkčnú budovu so 113 bytmi, obchodmi, kanceláriami a podzemnou garážou.

Výstavbu s investíciou vo výške 16,6 milióna eur plánovala spustiť ešte v roku 2009, o rok neskôr projekt zastavila. Firma už vtedy zvažovala predaj projektu.

Súčasný investor sa rozhodol budovu zachovať, hoci predchádzajúci majiteľ získal územné rozhodnutie na výstavbu výškovej budovy na jej mieste. Proti tomu sa však postavili obyvatelia okolitých ulíc. S investorom sa na zmene zámeru napokon dohodol starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Zobraziť Kancelárie na Sliačskej ulici na väčšej mape