Písal sa rok 2007 a realitní novinári mali čo robiť. Z každej strany prichádzali nové projekty, ktoré sa predbiehali rozmermi i ambíciami. Medzi záplavou projektov, ktorým dominovali predovšetkým bratislavské, sa nestratil aj jeden žilinský. Certifikovaná investičná a stavebná spoločnosť (CISS) chcela na pozemkoch po bývalej mliekarni Laktis postaviť novú dominantu celého regiónu.

Najvyšší v krajine

Jej kreslenie nebolo vôbec náhodné. So 144 metrami mala byť najvyššou budovou na Slovensku. V tom čase mala preskočiť aj veže v projektoch Panorama City či Twin City.  Investor ju pomenoval Ciss City a prvé informácie o nej prenikli na verejnosť v septembri 2007. Podľa nich mal vežiak na 42 poschodiach ponúknuť 30-tisíc štvorcových metrov administratívnych priestorov a ďalších sedemtisíc štvorcových metrov obchodov. Vežiak mala navyše dopĺňať dvojpodlažná kongresová hala.

Celý komplex malo obsluhovať 650 parkovacích miest, keď 400 z nich umiestnil investor v podzemnej garáži. Podľa predbežných odhadov mali projekt začať stavať už v roku 2009. Investor však návrhom vzbudil búrku nevôle a proti bola napríklad žilinská mestská komisia výstavby a životného prostredia. Nepáčila sa jej plánovaná podlažnosť.

Žilinský „mrakodrap“ mal ohúriť Slovensko, zostali po ňom len dlhy

Vizualizácia vežiaka Ciss City Zdroj: CISS

Už o dva mesiace však všetko vyzeralo ako vyriešené. V decembri 2007 sa uskutočnil krst základného kameňa a projekt poklepkávali aj zástupcovia samosprávy. „Našim cieľom nebolo naprojektovať najvyššiu, ale peknú budovu. Jej pôdorys pripomína ľudské oko-šošovku, ktoré hľadí do budúcnosti. Celý komplex je akýmsi „downtown“ Považia,“ uviedol pri tejto príležitosti podľa portálu ASB architekt Alexander Koban.

Stavbu pokrstili

Investor sa spoliehal na to, že priemyselná konjunktúra zvýši dopyt po nových kancelárskych priestoroch. „Projekt má nadregionálny význam. Najmä prichádzajúci zahraniční investori pociťujú potrebu jednej centrály, kde budú obchodovať so slovenskými partnermi. Už dnes máme avízo, že do regiónu plánuje vstúpiť minimálne dvadsať španielskych investorov, ktorí môžu objekt takisto využiť,“ vysvetľoval autor myšlienky a riaditeľ CISS City Milan Cibulka.

Slávnostný krst sa konal v čase, kedy projektu chýbalo územné rozhodnutie. Napriek tomu investor predpokladal, že stavba môže privítať nájomcov už v priebehu roka 2013. Výška investície mala presiahnuť dve miliardy slovenských korún. V tejto súvislosti je dôležité podotknúť, že investorská skupina nemala s realizáciou podobných projektov žiadne skúsenosti. Príchod krízy navyše zmenil klímu na celom realitnom trhu.

Začiatkom roka 2010 investor verejne priznáva, že od plánov dočasne odstupuje. „Kríza developérskym aktivitám nepraje. Stavebné povolenie a všetky ostatné veci vybavujeme, ale stavať zatiaľ nebudeme,“ uviedol  v januári 2010 pre denník Nový Čas Bohuslav Belanec, jeden z konateľov stavebnej firmy CISS. Nezostalo však len pri odložení stavebných prác. O pol roka na to došla trpezlivosť financujúcej banke, ktorá poslala pozemky pod projektom do dražby. Vyvolávacia cena bola stanovená 2,2 milióna eur.

Viacnásobné dražby

Samotný developer považoval konanie banky za neoprávnené. „To je snaha banky nejako nás pošpiniť a spraviť dražbu. Ale nemajú na dražbu nárok. Naše právne oddelenie s nimi momentálne komunikuje a v priebehu niekoľkých dní, možno týždňov sa táto dražba zastaví ako právne nepodložená,“ hovoril v lete 2010 pre Hospodárske noviny M. Cibulka.

Aj keď banka dávala investorovi šancu, aby sa vyplatil spod dražby, nestalo sa tak. V roku 2010 sa tak odštartovala séria dražieb, ktorá trvala dlhých šesť rokov. Kým na začiatku bola vyvolávacia cena pozemkov 2,2 milióna eur, vlani ich dražobná spoločnosť núkala už len za 300-tisíc eur.

Vizualizácia vežiaka Ciss City
Zdroj: CISS
Vizualizácia vežiaka Ciss City

Vizualizácia vežiaka Ciss City Zdroj: CISS

Od tohtoročného mája majú pozemky nového majiteľa. Jeho novým majetkom sa však ešte budú zaoberať súdy. Podľa výpisu z katastra nehnuteľností totiž na trnavskom súde prebieha súdny spor o určenie záložného práva. Toho sa domáha poľská spoločnosť Podhalanskie Przedsiebiorstwo Budowlane K. Luczak.

O nič lepšie nedopadol ani investor, ktorý v Žiline nakreslil najvyššiu budovu na Slovensku. V roku 2011 sa dostal do konkurzu a jeho majetok sa rozpredáva do dnešných dní cez sériu dražieb. Jedna z nich sa uskutoční tento týždeň.

Paradoxne však vyznievajú aktuálne kroky majiteľa firmy. V auguste sa rozhodol opätovne oživiť bývalú značku a založil firmu s podobne znejúcim názvom. „Stavebná spoločnosť CISS - Cibulka Construction Company, s.r.o. obnovila svoju činnosť po niekoľkoročnej vynútenej prestávke,“ píše sa na oficiálnej stránke stavebnej firmy. Aj napriek minulosti, poznačenej konkurzom, majiteľ odkazuje na bohatú históriu a píše o tom, že spoločnosť „patrí dlhodobo k stabilným partnerom v oblasti investičnej výstavby na Slovensku“.