Medzi panelovými domami pri križovaní žilinských ulíc Obvodovej a Centrálnej by malo vyrásť polyfunkčné centrum s takmer 100 000 štvorcovými metrami úžitkovej plochy, čo však zahŕňa aj byty, kancelárie, obchody a parkoviská. Moderný nákupný a kancelársky areál by mohol byť konkurenciou práve budovaného Auparku, ktorý by mal mať približne 20 000 m2 čistej prenajímateľnej plochy.

Spoločnosť Istrofinal, a.s., plánuje podľa zámerov predložených štátnym orgánom začať s výstavbou nového centra budúci rok, koncom roku 2009 by potom mohol komplex otvoriť brány. Termíny aj čísla sú však zatiaľ len v štádiu úvah.

Žilina získa veľké polyfunkčné centrum

Dominantou areálu by sa mala stať 19-poschodová administratívna veža. Krížom na opačnom rohu pozemku vyrastie 14-poschodová bytovka, vedľa nej pripravuje developer šesťpodlažný polyfunkčný dom.

Všetky tri plánované budovy prepojí trojpodlažné obchodné centrum, pred ktorým vznikne nové námestie. Na prvom podlaží a streche centra by mali nájsť miesto aj športovo-rekreačné plochy a ihriská. Pre šport a aktívny oddych sa nájdu priestory aj na druhom podlaží. Južnú stranu obchodných priestorov olemuje parkovací dom.

Celková úžitková plocha komplexu by mala mierne prevýšiť 91 tisíc štvorcových metrov. V tom sú však započítané aj byty, kancelárie a približne 1300 parkovacích miest, ktoré vzniknú v parkovacom dome, v podzemí i na povrchu. Samotné obchodné centrum by mohlo mať podľa odhadov TRENDreality.sk okolo 25-30 000 m2.

Nový projekt na sídlisku Hliny VI bude zrejme konkurovať Auparku v centre mesta, 45905 target=blank>s výstavbou ktorého začína HB Reavis. Potvrdzuje to aj výber architekta projektu, tým sa stal ateliér Fischers podieľajúci sa aj na bratislavskom Polus City Center.

Žilina získa veľké polyfunkčné centrum

Developer, žilinská spoločnosť Istrofinal, pokrýva rôzne aktivity. Jej spolumajitelia sú aj za žilinskou stavebnou spoločnosťou BCI, zároveň je Istrofinal prepojený s firmou K+K stav. Okrem pripravovaného centra realizuje developer priemyselný park v Hornom Hričove pri Žiline. Istrofinal navyše ešte na jeseň 2006 kúpil pre maloobchodnú sieť Tesco pozemky v Trebišove, pričom so stavbou obchodného domu sa malo začať na jar tohto roku. Investičný zámer však len minulý mesiac zverejnili na nahliadnutie na trebišovskom mestskom úrade.

Vizualizácia a foto - Istrofinal