Písal sa rok 2008 a svetlo sveta uzrel zaujímavý zámer. Spoločnosť Skihall sa rozhodla neďaleko obce Gbely postaviť moderné športové stredisko. Aj keď námet vznikol ešte pred krízou, do konkrétnych plánov sa zhmotnil až o tri roky neskôr. V roku 2011 predstavila spoločnosť Skihall zámer postaviť športovo-relaxačný komplex.

V susedstve Adamovských jazier mala vyrásť jediná lyžiarska hala v celej strednej Európe. Investor sa tak nádejal, že pritiahne nielen lyžiarov zo Slovenska, ale aj z neďalekého Česka či Rakúska. „Ústredná téma lyžiarskej haly je atraktívna nielen ako nový typologický druh v oblasti športových stavieb, ale najmä z hľadiska rozvoja športu a pridružených aktivít nielen v rovine regionálnej ale aj z pohľadu medzinárodnej turistiky,“ predpokladal investor.

A na čo chceli lákať lyžiarov? Hala mala zastrešovať svah s dĺžkou 380 metrov a šírkou 60 metrov so sklonom v rozmedzí od 20 do 10 stupňov. Svah mala obsluhovať jedna štvorsedačka a vlek. „Priamo pod telesom haly sa nachádzajú technologické priestory a čiastočne kryté parkovisko s kapacitou 1 350 parkovacích miest,“ kreslil situáciu investor. 

Na Záhorí chceli postaviť lyžiarsku halu, teraz  ich chránia súdy

Projekt spoločnosti Skihall Zdroj: Skihall

Nemalo však zostať len pri lyžiarskej hale. V komplexe s rozlohou takmer 218-tisíc štvorcových metrov mali návštevníci nájsť aj zimný štadión, akvapark, štvorhviezdičkový hotel, tenisový a golfový areál, horolezeckú stenu, vodný kanál prepojený s Adamovskými jazerami či námestie s občianskou vybavenosťou. Cieľom bolo vytvoriť celoročný športový areál, ktorý by sa mohol pýšiť európskymi rozmermi.

Aj keď sú plány staré takmer 10 rokov, vpred sa projekt nepohol takmer vôbec. Konatelia ho v médiách veľmi neprezentovali, výnimkou bol rozhovor pre miestny mesačník Gbelan, kde odhalili pozadie celého projektu. „V súčasnom období prebiehajú pomerne intenzívne rokovania s potenciálnymi partnermi z Čiech, Ruska, Rakúska a Číny. Od výsledkov rokovaní bude závisieť aj odpoveď na otázku – kedy,“ vysvetľovali konatelia Zuzana Zacharová a Vladimír Spiessa.

Už vtedy však obaja spolumajitelia pozemkov riešili interný firemný spor, ktorým sa zaoberal aj súd. Jeden z ďalších dvoch spoločníkov firmy sa totiž rozhodol, že si na pozemky pod plánovaným rezortom uplatní záložné právo. Dôvodom bolo nedodržanie splátkového kalendára. Pozemok totiž štvorica spolumajiteľov kúpila za 25,7 milióna eur slovenských korún.

Sumu zaplatil jeden z konateľov, vyrovnaná mala byť v 121 splátkach. Od septembra 2008 do júna 2013 prebiehalo všetko podľa dohodnutých pravidiel, zmenilo sa to v júli toho istého roka, keď firma poslala na účet jedného zo spoločníkov len tretinu z dohodnutej sumy. Práve to odštartovalo snahy spoločníka o uplatnenie záložného práva na pozemky, kde mal vyrásť športový komplex.

Udalosti zašli až tak ďaleko, že sa nimi začal zaoberať súd, ktorý rozhodol, že jeden zo spoločníkov nemôže uplatňovať záložné právo na pozemky.

Okolo spoločnosti bolo následne ticho. Všetko sa zmenilo v apríli minulého roka, keď firma požiadala Okresný súd Bratislava I o začiatok konkurzného konania. Do konkurzu sa však Skihall nakoniec nedostala. Súd konkurzné konanie prerušil a vedenie firmy v septembri 2016 požiadalo o reštrukturalizáciu.

Na Záhorí chceli postaviť lyžiarsku halu, teraz  ich chránia súdy

Projekt spoločnosti Skihall Zdroj: Skihall

Ozdravenie firmy pod dohľadom súdu prebieha do dnešných dní. Medzi veriteľmi figuruje aj mesto mesto Gbely. Firma teraz vypracúva plán záchrany. Pred Vianocami požiadala veriteľský výbor o predĺženie času. „Predseda veriteľského výboru dňa 22. 12. 2016 elektronicky prijal žiadosť dlžníka zastúpeného konateľkou Ing. Z. Zacharovou o predĺženie lehoty na predloženie záverečného návrhu reštrukturalizačného plánu o ďalších 60 dní,“ prezrádza opis zasadnutia výboru.

Čo bude s komplexom je nateraz otázne. Projekt sa navyše objavil v ponuke špecializovaných agentúr, ktoré ho ponúkajú na predaj. TREND Reality oslovili s otázkami aj samotnú spoločnosť. Najprv prisľúbila stretnutie, neskôr ho odvolala s tým, že o aktuálnom stave nebude informovať. 

Čo všetko malo byť v projekte

ZIMA - Ski hall a Ice hockey hall
Objekt lyžiarskej a hokejovej haly. Priamo z prízemia sa malo vstupovať do zázemia (požičovne lyží a príslušenstva, šatne) a následne do samotnej lyžiarskej haly. Ľadová plocha s menšou tribúnou bola naplánovaná v druhom nadzemnom podlaží. V priamej nadväznosti na tieto priestory je navrhovaná reštaurácia, kaviareň a Ski bar pre zabezpečenie celodenného pobytu lyžiarov a korčuliarov

JAR – Green village
V rezorte malo byť 71 rekreačných chát. Chatky mali byť určené buď na odpredaj alebo ako doplnkové apartmánové ubytovanie k hotelu.

LETO - Aquapark Adamov
Plocha aquaparku s rozlohou 43 156 štvorcových metrov mala byť rozdelená na letnú a časť, ktorá by bola v priamom kontakte s hotelom. Obe časti mali byť celoročne spojené tzv. výplavovým bazénom s teplou vodou. V akvaparku boli naplánované bazény plavecký, detský, zábavným s vyústením tobogánov. Ako podporná konštrukcia tobogánov mala byť využitá samotná nosná oceľová konštrukcia lyžiarskej haly. Pri jazierku investor naplánoval fínsku saunu v prírode.

JESEŇ - Avian hotel
Objekt sport wellnes hotela mal mať kapacitu 392 lôžok. Hotel mal disponovať aj kongresovým centrom s kapacitou 200 osôb, reštauráciou, lobby barom pri recepcii, koktail barom vo wellnes časti a šport barom v zábavnej časti (bowling, 3D golf). Fitness a wellnes centrum mal prepájať hotel s letnou časťou aquaparku a zahŕňal i fitness a kardio telocvičňu, aerobic sálu, solárium, miestnosti masérov, sauny, relaxačnú časť a vnútorné bazény.

4 SEASONS – námestie a promenáda
Malo ísť o voľnú rozptylovú plochu, okolo ktorej sú sústredené gastronomické a obchodné prevádzky určené návštevníkom celej lokality. Námestie malo mať podobu prírodného parku a malo byť v priamej väzbe na plochy plážovej rekreácie pri Adamovských jazerách. Ústie námestia plynulo prechádza do promenády, ktorá smeruje pozdĺž akvaparku a parkoviska v podnoži haly k budúcemu premosteniu hlavnej cesty Kúty – Holíč.