Na jednej z hlavných pekinských tried, Východnom druhom okruhu, ktorá vedie na mieste bývalej hradobnej vodnej priekopy, otvorili nedávno administratívno-obchodný areál Galaxy SOHO od Zahy Hadid. Svetoznáma architektka irackého pôvodu je prostredníctvom pripravovaného projektu finančnej skupiny Penta známa aj na Slovensku.

Pekinský areál pozostáva zo štyroch objektov (pozrite si video Crane.tv v anglickej verzii), poprepájaných cez hadiaci sa kaňon, nádvoria, vyššie cez galérie, pasáže a mosty – premostené sú dokonca aj vrcholky.

Fasáda 18-podlažnej budovy s hliníkovými a kamennými obkladmi s maximálnou výškou 67 m je zasklená sklom s nízkou emisivitou s dvojitou striebornou vrstvou. Technológie povedú k úspore 20 percent vody a 14 percent energie.

TIP: Kliknutím na foto otvoríte celú fotogalériu .

Fotogaléria

Zaha Hadid a jej obchodná galaxia

Budovy poskytujú vyše 160-tisíc m2 kancelárskych priestorov, prevažne od 100 do 300 m2. Na dolných troch poschodiach je až 90-tisíc m2 obchodných priestorov a zábavných zariadení, na vrchnom poschodí sú bary, reštaurácie a kaviarne.  Aj po otvorení za prítomnosti 15-tisíc hostí z celého sveta, budova, ako informoval čínsky denník Global Times, ešte zatiaľ nie je prístupná verejnosti.

Čínske médiá stavajú Galaxy Soho vedľa olympijského Vtáčieho hniezda (Herzog & de Meuron, 2008) a CCTV (OMA, 2012) ako tretiu modernú dominantu mesta. CCTV je na pekinské pomery vcelku blízo Galaxy Soho – prejde sa ulicou Chaoyangmen od Východného druhého k Východnému tretiemu okruhu, a predsa, je to vyše tri kilometre. Národný štadión je podstatne ďalej, vyše 10 kilometrov na sever.

Galaxy SOHO je po opere v Guangzhou (2010) Hadidovej druhou čínskou realizáciou.  Je to zároveň jej prvá z obrích stavieb pre developera SOHO China. Na budúci rok by mali dokončiť štyri podlhovasté ohnuté a pospájané bloky Sky SOHO pri menšom zo šanghajských medzinárodných letísk. Predpokladá sa taktiež dokončenie dvoch z trojice plánovaných administratívnych veží s obchodnými priestormi SOHO Silver Peaks v pekingskej mestskej časti Wangjing. (pozrite si video) Dvestometrová veža bude prvá výšková budova, okolo ktorej sa prejde na ceste z letiska Capital International Airport. Tento podstatne väčší komplex ako Galaxy SOHO (330 tis. m2 resp. vyše 520 tis m2 administratívnej plochy) dokončia v roku 2014.

TIP: Kliknutím na foto otvoríte celú fotogalériu .

Fotogaléria

Zaha Hadid a jej obchodná galaxia

SOHO China sa sústreďuje sa na výstavbu objektov v centre Šanghaja a Pekingu, kde vlastní takmer tridsať objektov. Spolupracuje výlučne s vynikajúcimi ázijskými architektmi, napríklad s Kengom Kumom, Hadidová je napokon pôvodom tiež Ázijčanka. Výnimkou je jedine  austrálsky ateliér LAB Architecture Studio, ktorý pre čínskeho developera vytvoril v porovnaní s Hadidovej Galaxy menší multifunčný komplex SOHO Shangdu v Pekingu (2007).

V prvej polovici minulého desaťročia developer zrealizoval vysoko uznávané projekty v oblasti cestovného ruchu, navrhnuté významnými ázijskými architektmi, zariadené súčasnou dizajnérskou elitou. Komplex Komúna pri Veľkom múre, v ktorom je v dvoch malebných údoliach 42 víl, nazývajú súkromnou kolekciou súčasnej architektúry. Na tropickom ostrove Hainan majú SOHO ešte väčšiu „kolekciu“, Osadu Boao Canal so 115 vilami.

Galaxy Soho © Zaha Hadid Architects from Zaha Hadid Architects on Vimeo.

Foto - Iwan Baan, Soho China