Máloktorý projekt bol taký očakávaný ako Yosaria Plaza v bratislavskom Ružinove. Po tom, čo rovnomenný investor oplotil a zbúral skoro všetko použiteľné v rámci obchodného domu Prior, čakali obyvatelia nové možnosti nakupovania. Najväčšie bratislavské centrum nakreslené dávno pred finančnou krízou mali už dávno dostavať.

V čase, keď sa ešte nevedelo o Eurovei, ani rozširovaní viacerých existujúcich obchodov vyzerala Yosaria Plaza ako mimoriadne ambiciózny projekt. Uprostred obľúbeného sídliska mal priniesť 100-tisíc m2 prenajímateľnej plochy za predpokladaných 2,5 miliardy korún. Mal priniesť vyše 250 obchodov, reštaurácií a kaviarní.

„Bývalá budova Obchodného domu Ružinov sa spojí s úplne novou prístavbou a spoločne vytvoria futuristický celok, pôsobivý nielen z exteriéru ale i v interiéri,“ dodnes píše developer na oficiálnej webstránke projektu. Netradičné je naplánovanie až štyroch nadzemných a len jedného podzemného podlažia. V súčasnosti sa pritom ukazuje, že už tretie nadzemné podlažie býva slabo navštevované.

Yosaria Plaza – najväčšie a najdrahšie. Len kedy

Yosaria Plaza - aktuálny stav Zdroj: Milan David

Okrem obchodov počítal developer s kanceláriami na ploche 3-tisíc m2, viac než tisíckou parkovacích miest, ako aj relax centrom. Tým v plánoch predbehol svoju dobu, nakoľko pred šiestimi rokmi sa kreslili najmä obchodné priestory, na zábavu sa v projektoch ešte nemyslelo. Yosaria chystala fitnes centrum, klzisko, squashové kurty aj 25-metrový bazén.

Z veľkolepých ambícií dnes nie je nič. Problémy oficiálne začali pri získavaní financovania, kde pôvodne počítali s Istrobankou. Neskôr developer spomínal tender, do ktorého sa mala prihlásiť viac než desiatka bánk. Portál TRENDreality.sk vtedy viaceré oslovil a ani jedna svoj záujem nepotvrdila. Projektu navyše medzičasom vypršalo stavebné povolenie.

Yosaria Plaza – najväčšie a najdrahšie. Len kedy

Yosaria Plaza - vizualizácia Zdroj: Yosaria Plaza, a.s.

Nádej na dostavbu prišla so vstupom generálneho dodávateľa, spoločnosťou Doprastav, do investorskej firmy v roku 2007. O tri roky na to však z nej vystúpila a odvtedy sa v orgánoch firmy nezmenilo nič. Pozemok a rozostavaný skelet navyše putoval do dražby, na liste vlastníctva dodnes svietia plomby a informácie o exekúcii. Miestni začali pozemok volať Hirošima a či sa tohto názvu zbaví, je otázka na dlhé roky.

Prečo sa to podľa TRENDreality.sk nepodarilo?

Yosaria Plaza bola príliš veľkolepým projektom nakresleným v časoch najväčšieho boomu s ešte ružovejšími očami. Megalomanské obchodné centrum uprostred Ružinova malo zopár chýb ako napríklad priveľa podlaží a navyše komplikovaný prístup cez sídlisko znižoval spádovú oblasť. Najväčšou prekážkou však boli zrejme slabé skúsenosti developera s výstavbou podobných rozmerov a teda komplikované presviedčanie bánk o reálnosti takéhoto zámeru.

Čo všetko sme písali?

Vizualizácia - Yosaria Plaza

Foto - Milan David