Trojročná spolupráca partnerov sa končí, jeden z najznámejších bratislavských ležiakov má za sebou významné zmeny. S nákupným centrom Yosaria Plaza, ktoré malo vyrásť v Ružinove namiesto obchodného domu Prior už nemá bývalý partner Doprastav nič spoločné.

Stavebno-developerská spoločnosť do investorskej Yosaria Plaza, a.s., vstúpila vo februári 2007 s cieľom zrealizovať stavebné práce. „Náš vstup je vo forme návratnej finančnej výpomoci, ktorá je krytá podielom v spoločnosti. Ak ju Yosaria nevráti, stane sa Doprastav spolumajiteľom projektu,“ hovoril vtedy za nového partnera Tomáš Klepetko.

Od 15. februára však už podpredseda predstavenstva T. Klepetko v orgánoch firmy nefiguruje. Ostáva len predseda predstavenstva akciovky – Ivan Líška. Nový majiteľ je zatiaľ neznámy, na liste vlastníctva na pozemok i skelet niekdajšieho Prioru sa zaznamenáva nové záložné právo. V prospech spoločnosti Revgama Limited so sídlom na Cypre. Zmeny na katastri sa udiali ešte vlani na jeseň.

Yosaria Plaza už bez Doprastavu

Yosaria Plaza - aktuálny stav Zdroj: Milan David

Yosaria Plaza mala byť jedným z najväčších bratislavských obchodných centier. Úspech mu predpovedala najmä poloha uprostred Ružinova a bezproblémová dopravná dostupnosť. Mala mať približne 100-tisíc m2 prenajímateľnej plochy s predpokladanou investíciou za 2,5 miliardy korún.

Problémy začali po tom, čo pôvodná financujúca banka projektu financovanie zastavila. Neskôr sa investorská spoločnosť dostala do dlhov a výstavba sa stále nerozbehla, ani s Doprastavom.

V lete 2009 starosta mestskej časti Slavomír Drozd nepredĺžil ani platnosť stavebného povolenia. I. Líška sa vtedy rozhodnutia obával: „Poškodiť nás môže napríklad tým, že budeme mať peniaze a nebudeme môcť stavať.“

Yosaria Plaza už bez Doprastavu

Ambicióznemu obchodnému centru medzitým vyrástla v blízkom i širšom okolí silná konkurencia. Pri prípadnej dostavbe tak bude jeho situácia výrazne ťažšia, než keby sa postavilo v pôvodne plánovaných termínoch.

Portál TRENDreality.sk sa na aktuálny vývoj projektu spýtal aj zástupcov Doprastavu. Zverejní odpovede hneď, ako ich bude mať k dispozícii.

Prečítajte si aj vyjadrenie I. Líšku na oficiálnej webstránke k problémom okolo predĺženia platnosti stavebného povolenia. Čítajte tu.

Foto - Milan David

Vizualizácia – Yosaria Plaza