Pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu zaznamenala výstavba administratívnych budov v Nemecku výrazný vzostup. V roku 2019 bolo postavených zhruba 1800 administratívnych budov, čo je najvyšší počet za posledných desať rokov a v porovnaní s rokom 2009 predstavuje vzostup o 4 percentá. Podľa údajov Spolkového štatistického úradu sa v rovnakom období úžitková plocha kancelárskych budov zvýšila o 8 percent na 2,9 milióna štvorcových metrov (m2).

V dlhodobom porovnaní sa ukazuje, že firmy stavali čoraz veľkorysejšie budovy. Ako sa na štatistické údaje odvoláva agentúra DPA, kancelárska budova v roku 2019 mala v priemere úžitkovú plochu 1620 m2, čo je o 16 percent viac než v roku 1999.

Sklad potravín
Neprehliadnite

Rekord sa nekoná. Objem investícií do nehnuteľností sa medziročne prepadol skoro o štvrtinu

Trh kancelárskych aj obytných budov v posledných rokoch zažíval výrazný vzostup, i keď v roku 2019 bolo postavených zhruba 60-násobne viac obytných budov než administratívnych. Priemerné nájomné za kancelárie rástlo rýchlym tempom a v niektorých metropolách sa kancelárie stali nedostatkovým tovarom.

Niektoré spoločnosti vzhľadom na pandémiu a trend práce z domu (home office) zvažujú šetriť na kancelárskej ploche. Prepad na tomto trhu však zatiaľ nenastal, pretože mnohé nájomné zmluvy sú nastavené dlhodobo.