V Bratislave sa naplno rozbiehajú prípravy na revitalizáciu hanby metropoly – Podhradia medzi hradným kopcom a dunajským nábrežím. Developerská spoločnosť Zillion, a.s., ktorá má na starosti výstavbu novej mestskej štvrte Vydrica na východnej strane Podhradia vyhlasuje päť architektonických súťaží.

Tie majú dať tvár piatim blokom na 9-hektárovom historickom území zbúranom počas výstavby Nového mosta v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Lukratívne pozemky v centre hlavného mesta sú zatiaľ domovom bezdomovcov, túlavých zvierat a skládkou odpadu.

Vydrica pod hradom vyrastie za štyri roky

Po plánoch na výstavbu polyfunkčnej zóny Zuckermandel, ktoré nedávno pre západnú časť Podhradia 102893 target=blank>zverejnila finančná skupina J&T, predstavila svoje zámery aj spoločnosť Zillion, zastupujúca investorskú firmu Vydrica, s.r.o. Nový územný plán jej dovoľuje výstavbu nízkopodlažnej zástavby s prevládajúcou obytnou funkciou.

Podľa predsedu predstavenstva Zillionu Martina Adáska by výstavbou Vydrice za niekoľko miliárd korún malo do jesene 2011 vzniknúť zhruba 90-tisíc štvorcových metrov podlahových plôch, z čoho tretina pripadne na obytné priestory. Rovnaký objem na podzemné parkoviská a cesty, pretože ulice Vydrice majú tvoriť pešiu zónu. Po 10 až 15-tisíc štvorcov by mali zabrať kancelárie a obchody, do desať tisíc vyhradia hotelu. Zvyšok – najmä územie zreštaurovanej Vodnej veže zamýšľa Zillion poskytnúť kultúre.

Vydrica pod hradom vyrastie za štyri roky

„Ako developer nemáme pri realizácii projektu veľa alternatív, pretože územný plán pre túto časť je veľmi detailný,“ vysvetľuje M. Adásek. Južná časť objektov bližšie k Dunaju má mať tak podľa neho skôr polyfunkčné, severná skôr obytné využitie. Neplánujú sa väčšie obchodné domy, iba menšie prevádzky. Zástavba podľa územného plánu nemá byť vyššia ako šesť podlaží plus podkrovie.

Realizácia by sa mala rozbehnúť na jeseň budúceho roka. Developer zatiaľ nepočíta s prekrytím zjazdu z Nového mosta, ktorý sa hlboko zarezáva do územia bývalej Vydrice. Ako vysvetľuje šéf Zillionu, nová štvrť sa dopravne napojí svetelnou križovatkou v západnej časti, ako aj odbočením z výjazdu.

Plánuje sa aj napojenie pešej zóny prechodom k dómu, na Židovskú ulicu i chodníkom medzi hradom a parlamentom. Vydrica by mala byť pešou zónou prepojená aj so susednou štvrťou Zuckermandel, cez ktorú sa bude dať prejsť do River Parku. Koordinácia s J&T pri výstavbe je preto podľa M Adáska nevyhnutná.

Pozrite si video lokality, kde má nová štvrť vyrásť.

Vydrica pod hradom vyrastie za štyri roky

Firma Vydrica získala pozemky v podhradí v roku 2004 od lučeneckej spoločnosti Avant, ktorá ich kúpila od mesta dva roky predtým za 200 mil. Sk. Vydrica je najväčším majiteľom pozemkov plánovanej zóny, časť ešte patrí mestu, drobným vlastníkom do 10 % plôch. Vydrica s nimi rokuje o odkúpení, o to isté požiadali aj magistrát Bratislavy. Ten má stanoviť aj cenu.

Spoločnosť Vydrica je časťou podnikateľského impéria rodiny Rehákovcov, kam patrí napríklad aj developerská firma Urbicom, či rádio Jemné melódie a ďalšie mediálne projekty. S touto podnikateľskou skupinou je prepojená aj developerská firma Zillion. Skupina napríklad postavila obytný súbor Slnečný dvor v Trnávke, zrekonštruovala niekoľko budov v centre Bratislavy a 98670 target=blank>chystá výstavbu vežiaka pri Štrkoveckom jazere.

Územie bývalej osady Vydrica siahalo od dómu sv. Martina po Vodnú vežu, kde sa spájalo s Zuckermandelom. Osada vznikla v 13. storočí, keď sa do tejto lokality presťahovali obyvatelia Mlynskej doliny, kde sa v mlynoch na riečke Vydrici mlela múka pre Bratislavu. Začiatkom 20. storočia tu bolo spolu s Zuckermandelom vyše 450 domov a žilo vyše 12-tisíc ľudí. Išlo o jedny z najchudobnejších štvrtí hlavného mesta. Po druhej svetovej vojne začalo vedenie mesta podhradie postupne likvidovať, až jeho zvyšky celkom zbúralo pri stavbe Nového mosta v 70. rokoch.

Vizualizácie – Zillion, Foto – Peter Kremský