Ak by ste rekreačné stredisko Valkov na Domaši navštívili pred piatimi rokmi, s veľkým nadšením by ste z neho neodchádzali. Zaplátaná cesta, služby obmedzené na niekoľkoročné stálice a hlavne nedostatok vody. Ak ste sa chceli okúpať, museli ste sa niekoľko metrov brodiť bahnom. Dôvodom bola nízka hladina nádrže a skepsa domácich, ktorí si s tým nevedeli poradiť.

Obroda strediska

Dnes je situácia iná. Stredisko zažíva malú obrodu, o ktorú sa nepostarala len zlepšená situácia vodnej plochy. „Som veľmi prekvapená. Pred mojim nástupom na pozíciu starostky nejavili ľudia o chaty a Domašu záujem, dnes sa predá každá chata, ktorá je ponúknutá na predaj,“ hovorí pre TREND Reality starostka obce Bžany Mária Kasičová. Práve táto obec má v správe stredisko Valkov.

Východniarske more chystá oživenie, pomôcť majú hotelové legendy

Rekreačné stredisko Valkov Zdroj: TREND Reality

Podľa jej slov nemá obec pozemky určené na výstavbu. „Dopyt je dnes pritom niekoľkonásobne vyšší ako v minulosti,“ vysvetľuje starostka. Aj zmena „klímy“ sa postarala o to, že na Valkove začínajú ožívať projekty, ktoré majú najlepšie časy dávno za sebou a v posledných rokoch len pustli.

Začiatkom tohto roka zmenilo majiteľa kedysi najväčšie ubytovacie zariadenie na Domaši – hotel Lile. Takmer 15 rokov ho vlastnila Prešovská univerzita. Už v roku 2005 pritom avizovala, že zo zariadenia chce urobiť kongresové centrum. Chcela využiť investičný apetít, ktorý v stredisku v tom období rástol.   

Najväčší na Domaši

„Zariadenie sme kúpili od Fondu detí a mládeže asi pred rokom a pol. Plánujeme z neho vybudovať kongresovo-vzdelávacie a rekreačné centrum," hovoril v roku 2005 pre Korzár rektor Prešovskej univerzity František Mihina. Škola aj za pomoci eurofondov zrekonštruovala časť zariadenia, zvyšok však naďalej chátral.

Chýbali financie, aj preto univerzita objekt predala. Novým majiteľom sa stala spoločnosť DVD Group Investment. „Cieľom spoločnosti je celý objekt zrevitalizovať. Mal by mať rezidenčnú a relaxačnú časť. Počíta sa s vybudovaním bazénu či ďalších atrakcií tak, aby mohol byť využívaný počas celého roka,“ hovorí pre TREND Reality za investora Radovan Kapraľ.

Podľa jeho slov bude časť objektu prerobená na rekreačné byty. „Chceme to urobiť tak, aby si ľudia mohli zobrať na byty aj hypotéku,“ vysvetľuje zástupca investora. Podľa jeho slov aktuálne pracujú na projektovej dokumentácii a po získaní všetkých povolení by chceli začať rekonštruovať.

Apartmány v Tesle

Nejde však o jedinú hotelovú legendu, ktorá by sa v novej podobe mala vrátiť na mapu. Nový projekt chystajú aj na mieste bývalej ubytovne spoločnosti Tesla. Objekt zložený z troch ubytovacích pavilónov a hlavného polyfunkčného objektu je zatvorený už takmer šesť rokov.

Najmä domáci naň spomínajú s nostalgiou. Zariadenie malo kapacitu 150 lôžok a v jeho areáli boli športové i minigolfové ihrisko, bazén i reštaurácia. Nový majiteľ aktuálne robí prieskum využitia celého objektu.

„Pôvodne sme rozmýšľali nad domom pre seniorov, projekt sa avšak ukázal ako nerentabilný,“ hovorí pre TREND Reality Pavol Pelák, majiteľ komplexu. Jeho meno nie je na Valkove neznáme. Vlastní totiž Autokemp Tíšava. „Chceli sme v lokalite rozbehnúť aj nový projekt, toto nám dávalo veľkú perspektívu,“ naznačuje.

Východniarske more chystá oživenie, pomôcť majú hotelové legendy

Turistický hotel Tesla na Valkove Zdroj: TREND Reality

A na Domaši už začali s prieskumom. „Ubytovaciu časť by sme radi prerobili na apartmány. Keďže projekt je finančne náročný, my by sme robili len rekonštrukciu strechy, fasády a okien, zvyšok by si majitelia apartmánov upravili vo vlastnej réžii,“ vysvetľuje P. Pelák. Podľa jeho slov by chceli následne zrekonštruovať areál aj polyfunkčnú budovu.

„Určite plánujeme otvorenie reštaurácie, kedysi v objekte fungovala, to by sme chceli využiť,“ prezrádza majiteľ zariadenia. Nové využitie by mohla dostať aj klubovňa s kapacitou 200 ľudí. O rekonštrukcii celého komplexu však rozhodne prieskum, ktorý zisťuje potenciálny záujem o apartmány. „Odozvy sú však veľmi dobré. Záujem o kúpu apartmánu už prejavili aj mnohí ľudia, ktorí žijú v zahraničí,“ hovorí P. Pelák.

Nová éra Valkova?

Majiteľ verí, že Valkov môže nadviazať na úspešnú minulosť. Podľa jeho slov sú základom investície. „Stačí pár miliónov eur a celé stredisko bude vyzerať inak, ľudia sem určite prídu,“ verí. Pomôcť tomu môže aj projekt cyklochodníka, ktorý má spojiť strediská Valkov a Dobrá.

Východniarske more chystá oživenie, pomôcť majú hotelové legendy

Interiér hotela Tesla na Valkove Zdroj: Rekrea

Práve v Dobrej pritom chystajú výstavbu Centra vodných športov, oddychu a športovej histórie. Jeho súčasťou má byť plávajúca promenáda, nové pláže, rozšírenie doplnkových služieb, ale aj múzeum, akvapark či vyhliadková veža. Obec Kvakovce aktuálne finalizuje projekt a čaká dotáciu od vlády.

Domáci veria, že podobné projekty prilákajú viac turistov a udržia ich na Domaši čo najdlhšie. „Vlani sme mali nižšiu návštevnosť ako v roku 2016. Bolo to spôsobené najmä počasím. Ak je škaredá sobota, v nedeľu už prídu na Domašu len ľudia z okolia,“ vysvetľuje M. Kasičová. Pomôcť majú práve ubytovacie zariadenia, ktoré dokážu prichýliť turistov aj v nevľúdnejšom počasí a ponúknu im alternatívu trávenia voľného času.

Problémy s čiernymi stavbami

Kým v minulosti mala Domaša problém s nízkou hladinou, v posledných dňoch riešili vodohospodári opačný problém. Hladina vodnej nádrže stúpala na kritickú hranicu a odhalila problémy s nelegálnymi stavbami. Vysoká voda ich vyplavila a znečistila hladinu nádrže.  „V našom katastrálnom území evidujeme 94 nepovolených stavebných objektov,“ hovorí pre TREND Reality starostka obce Bžany Mária Kasičová. Zväčša ide o maringotky, prívesy či rôzne prístrešky využívané rybármi. A netýka sa to len Valkova. Desiatky podobných stavieb evidujú aj ďalšie strediská pri Domaši. Kompetentní teraz hľadajú nástroje, ako ich odstrániť.