Logistika a sklady žijú najmä predĺženiami existujúcich zmlúv. Tým boli ovplyvnené celé minuloročné štatistiky, z hľadiska celkového prenájmu však stále prekonali rok predtým. Hoci nájomná aktivita bola výraznejšia než v minulosti, opatrní developeri dodali na trh menej hál a skladov ako predtým.
Celkovo sa vlani podľa poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield prenajalo necelých 230-tisíc m2, čo je medziročne viac než desaťpercentný nárast. Výrazný pokles však nastal v novej ponuke – táto klesla o viac než polovicu, z 82-tisíc na 31 500 m2 nových priestorov.
„Spomalenie výstavby bolo spôsobené hlavne tým, že sa developerské spoločnosti rozhodli nezačínať špekulatívnu výstavbu v širšom meradle vzhľadom na to, že trh stále absorboval špekulatívnu výstavbu dokončenú na konci roka 2012,“ informuje C&W. Vtedy zariskoval Prologis a Karimpol v Senci.
To znamená, že neobsadenosť po krátkom predvlaňajšom náraste opäť klesla. Dnes je na úrovni 4,1 percenta, v Bratislavskom kraji je dokonca pod štyrmi percentami. To signalizuje nedostatok priestorov a môže to odrádzať nových nájomcov, ktorí sa chcú okamžite sťahovať, od príchodu na trh.
Logistika - ilustračné Zdroj: P3
Na druhej strane to bude pravdepodobne viesť k ďalšej špekulatívnej výstavbe, nakoľko veľkí developeri majú pripravené pozemky a niektorí aj povolenia. Vo všeobecnosti platí, že keď sa neobsadenosť dostáva pod 10-percentnú hranicu, pribúda nová výstavba.
„Pozitívne je, že firmy na Slovensku majú záujem o prenájom priemyselných priestorov. Najmä spoločnosti zo sektoru veľkoobchodu, výroby a logistiky boli v roku 2013 najviac aktívne v tomto smere,“ približuje Martin Baláž z poradenskej spoločnosti.
Téma skladov a logistiky je v súčasnosti veľmi aktuálna vďaka snahe amerického gigantu Amazon postaviť sklad niekde v strednej Európe. V hre je aj okolie Bratislavy, firma však chcela prioritne stavať v Českej republike. Definitívne rozhodnutie zatiaľ nepadlo.