Virtuálny pozemok v internetovom svete Decentraland sa predal za kryptomenu v rekordnej hodnote 2,4 milióna dolárov. Oznámili to kupujúci kryptoinvestor Tokens.com a Decentraland.

Decentraland je online prostredie nazývané tiež metaverzum, kde si užívatelia môžu kupovať pozemky, navštevovať budovy, prechádzať sa a stretávať sa s ľuďmi ako avatari. Obľuba takéhoto prostredia v tomto roku prudko vzrástla, pretože pandémia spôsobila, že ľudia trávili viac času na internete.

Predaj vo forme tokenov

Záujem o ne navyše podporil minulý mesiac Facebook, ktorý zmenil svoj názov na Meta, čo má odrážať jeho zameranie na vývoj produktov virtuálnej reality pre metaverzum.

Decentraland je špecifickým typom metaverza, ktorý využíva technológiu blockchain. Pozemky a ďalšie predmety v Decentralande sa predávajú vo forme nezameniteľných tokenov (Non-Fungible Tokens, NFT), čo je druh kryptoaktív. Kryptomenoví nadšenci tu „nakupujú pozemky“ ako špekulatívnu investíciu za miestnu kryptomenu MANA.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg oznamuje, že spoločnosť Facebook sa premenuje na Meta počas virtuálneho podujatia v kalifornskom Sausalite vo štvrtok 28. októbra 2021. Nové meno bude zastrešovať služby ako Facebook či Instagram. Ide o verziu internetu pre virtuálnu realitu, ktorú tento americký technologický gigant vidí ako budúcnosť. FOTO TASR/AP 

Seen on the screen of a device in Sausalito, Calif., Facebook CEO Mark Zuckerberg announces their new name, Meta, during a virtual e
Neprehliadnite

Spoločnosť Facebook sa premenuje na Meta a sústredí sa na vybudovanie metaverza

Podľa prehlásenia kúpila dcérska spoločnosť Tokens.com nazývaná Metaverse Group nehnuteľnosť za 618.000 MANA, čo v dobe predaja odpovedalo 2 428 740 dolárov. Pozemok sa nachádza v oblasti nazvanej Fashion Street a Tokens.com a uviedol, že bude slúžiť k usporiadaniu digitálnych módnych akcií a predaju virtuálneo oblečenia pre avatarov.

Virtuálne pozemky

Skladá sa z 116 menších parciel, z nich každá meria 52,5 štvorcových stôp. Celý pozemok má tak rozlohu 6 090 štvorcových stôp.

V júni sa pozemok v Decentralande predal za 1,295 miliónov MANA, čo v tej dobe predstavovalo 913 228 dolárov. Kupec tam postavil virtuálne nákupné centrum pre predaj digitálneho oblečenia. Agentúra Reuters však upozornila, že tento pozemok niekoľkokrát navštívila a žiadnych kupujúcich avatarov nevidela.

MANA je veľmi nestabilná. Podľa Coinbase tento mesiac mena zosilnela a približne 400 percent, keď prudko stúpla po zmene názvu Facebooku.

Spoločnosť Facebook sa premenuje ma Meta
Neprehliadnite

Odborník na IT A. Aleksiev: Spoločnosť Meta má všetko, čo potrebuje na vytvorenie nového sveta