Rozsiahla premena bývalých skladov, zanedbaných zelených plôch a nevyužívaných objektov v areáli petržalského Matadoru a jeho susedstve je čoraz bližšie. Po tom, čo o svojich plánoch na výstavbu opatrne hovoria talianski investori v južnejšej časti územia, si majitelia pozemkov v severnejšej časti nechali spracovať urbanistickú štúdiu využitia.

Obstarávateľmi štúdie sú spoločnosti Hydronika Nova, a.s. a YIT Reding, a.s. Na necelých desiatich hektároch môže podľa Milana Kolesára zo spoločnosti YIT Reding vzniknúť niekoľko stoviek bytov, administratívne a obchodné priestory a občianska vybavenosť.

Predbežne sa pozdĺž Úderníckej ulice, z druhej strany vymedzenej Viedenskou cestou a Vranovskou počíta so 400 bytmi a viac než 38-tisíc m2 kancelárií. Okrem toho má byť pre obyvateľov a návštevníkov k dispozícii aj takmer 16-tisíc m2 obchodov a služieb, pričom urbanistická štúdia predpokladá vznik oblasti pre zhruba 1 200 obyvateľov.

Za Vienna Gate sa chystajú stovky bytov

Štúdia spoločností Hydronika Nova a YIT Reding Zdroj: Atelier Art

„Z trojpodlažnej podnože majú vyrásť tri veže s maximálnou výškou 25 podlaží,“ pre TRENDreality.sk približuje M. Kolesár. Dopravnú dostupnosť novovzniknutej lokality majú zabezpečiť dva hlavné body – nová križovatka z hlavnej cesty smerom na hraničný prechod Berg a kapacitné rozšírenie Uderníckej ulice.

Tá sa ma v budúcnosti spolu s výstavbou po jej južnej strane stať mestským bulvárom, pozdĺž ktorého sa sústredí občianska vybavenosť regionálneho významu. Okrem toho má vytvoriť priestor pre všetky druhy dopravy, vrátane cyklistickej. „Stredom územia pôjde pešia trasa tiahnuca sa od Vienna Gate,“ hovorí M. Kolesár.

Za Vienna Gate sa chystajú stovky bytov

Momentálne otázne sú termíny realizácie a vybavovania potrebných povolení, nakoľko štúdia ešte len čaká na schválenie a zapracovanie zmien do územného plánu. Pre projekt to môže spolu s vybavovaním potrebných povolení znamenať niekoľkoročné zdržanie.

Aktuálne sú k dispozícii aj vizualizácie. "Sú zjednodušené a ich účelom bolo overiť a zistiť kapacity, ktoré bude možné dosiahnuť na pozemkoch v našom vlastníctve, prípadne, ktoré pozemky by bolo potrebné získať aby sa dosiahla optimálna zástavba," vysvetľuje M. Kolesár.

Za Vienna Gate sa chystajú stovky bytov

Autorom štúdie je Atelier Art, s.r.o., vlastníci pozemkov v lokalite sú rôznorodí. Najväčším je spoločnosť Hydronika Nova, a.s., personálne prepojená aj na ďalších vlastníkov. Okrem nej a YIT Reding je to aj Bratislavský samosprávny kraj a Ministerstvo vnútra SR.

Budovať sa má aj bližšie smerom ku Kopčianskej ulici a skolaudovanej Vienna Gate. Priamo za projektom sa už niekoľko rokov chystá výstavba Vienna Gate Plus, do ktorej vstúpil izraelský kapitál. Skoro dve stovky bytov chceli rozostavať s oneskorením už v roku 2009, stále sa však nezačalo.

Za Vienna Gate sa chystajú stovky bytov

Urbanistická štúdia – Atelier Art