Začiatok výstavby projektu, ktorý predstavili minulý týždeň, je plánovaný na jar budúceho roku. Prípravné práce sa začnú už túto jeseň. Investor Kerbler Gruppe vloží do projektu 65 miliónov eur. Pri realizácii sa použijú upravené existujúce stavebné technológie.
Drevený vežiak pozostáva z troch postupne sa zvyšujúcich častí. Fasáda má pripomínať kôru stromu. Drevené povrchy budú aj v bytoch, kanceláriách, obchodoch, hoteli, reštaurácii či saune, ktoré sú súčasťou projektu.
Budova vyrastie na pozemku s rozlohou štyritisíc štvorcových metrov a prinesie hrubú podlahovú plochu 48 250 m2. Byty aj kancelárie zaberú po päť podlaží. Budova bude zodpovedať pasívnemu energetickému štandardu.
Stavba bude mať betónové jadro, na ktoré sa zavesia drevené konštrukcie, drevená bude aj fasáda, opisuje detaily špecializovaný portál Holzmagazin. Protipožiarne prvky zaručia 115-minútovú odolnosť voči ohňu, čo je o 15 minút viac, ako vyžadujú predpisy.
Doteraz najväčšou drevostavbou je predvlani dokončený bytový komplex Via Cenni v Miláne. V štyroch deväťpodlažných budovách je 123 sociálnych bytov. Najvyššou drevostavbou je desaťpodlažná (32 m) bytovka v austrálskom Melbourne postavená v roku 2012.
Už tento rok v októbri však majú dokončiť 49 metrov vysokú stavbu Treet (Strom) so 14 podlažiami v nórskom Bergene. Viaceré plány výškových budov s drevenou konštrukciou zatiaľ narážajú na vysoké náklady.
Drevo ako stavebný materiál sa vracia do miest v snahe zlepšovať životné prostredie, keďže ide o obnoviteľný materiál. Po celom svete sa stavajú aj nemocnice, školy či administratívne budovy z dreva. Na Slovensku prevažujú rodinné domy, keďže zastaralé zákony neumožňujú stavať drevostavbu s viac ako dvomi podlažiami.
HolzHochhaus vo viedenskom Seestadt Aspern - byty Zdroj: cy architecture OG, Christoph Koehler
V samotnej Viedni stoja stovky bytov v drevostavbách s výškou do sedem podlaží. Vo výstavbe je ďalšia tisícka. Aj v Seestadt Aspern, novej štvrti vznikajúcej v 22. obvode na severovýchodnom okraji mesta. Jej rozvoj je zameraný na inovatívne a udržateľné riešenia. Prednosť majú ekologické formy pohybu a dopravy a nízkoenergetické stavby.
Na 240 hektároch majú do roku 2028 vyrásť byty pre 20-tisíc obyvateľov a komerčné priestory s rovnakým počtom pracovných miest. K infraštruktúre štvrte pribudne aj predĺžená linka metra s dvomi zastávkami, železničná stanica a školský komplex.
V srdci Seestadt Aspern, ako hovorí už názov (Jazerné mesto), je päťhektárové jazero a rovnako rozľahlý park. Verejné priestory – námestia, rekreačné plochy, ulice, chodníky, cyklocesty – tvoria až polovicu rozlohy štvrte.
Aspern je jednou zo siedmich rozvojových oblastí Viedne a najväčšou spolu s novou Hlavnou stanicou a priľahlými štvrťami Sonnwendviertel a Quartier Belvedere. Tieto projekty reagujú na prudký nárast počtu obyvateľov Viedne, ktorá by mala do 15 rokov dosiahnúť dva milióny obyvateľov.