Na severnom brehu Dunaja vo Viedni otvorili 250 metrov vysokú DC Tower 1, ktorá sa vlani po dokončení výstavby stala najvyššou budovou Rakúska.
Štíhla veža z dielne slávneho francúzskeho architekta Dominique Perraulta má „tekutou“ fasádou ladiť s riekou. Je súčasťou novej komerčnej štvrte Donau City navrhnutej rovnakým architektom.
Jej výstavba sa po vypuknutí krízy viackrát odkladala, napokon sa začala v júni 2010. Na 60 nadzemných podlažiach je 93 600 štvorcových metrov podlahovej plochy. Z vyhliadkovej terasy na streche vo výške 220 metrov je podľa developerskej spoločnosti WED vidno horizont až po Bratislavu.
Na spodných 15 podlažiach bude štvorhviezdičkový hotel s 255 izbami, ďalšie podlažia ponúknu 66-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy, z ktorej už je vyše polovica obsadená.
DC Tower 1 (1) Zdroj: DC Towers/Michael Nagl
Na vrchných podlažiach je 32 loftových bytov. V podzemí je 570 parkovacích miest. DC Tower 1 spĺňa najnovšie kritériá Európskej únie pre zelené budovy.
Výškové prvenstvo v Rakúsku preberá od iného viedenského mrakodrapu Millennium Tower dokončeného v roku 1999 s výškou 202 metrov. Najvyššou stavbou však zostáva vyhliadková veža a vysielač Donauturm (252 m).
Budova je súčasťou novej komerčnej štvrte Donau City, kde už od roku 1998 postupne vyrástlo šesť kancelárskych aj bytových stavieb. Neskôr by vedľa nej mala vyrásť 168-metrová dvojička DC Tower 2.
Donau City vzniklo na severnom brehu Dunaja na území pôvodne určenom pre výstavbu objektov pre Expo 1995, ktorá však bola zrušená. V susedstve je Vienna International Centre známe ako UNO-City, ktorého charakteristické polkruhové budovy dokončili v roku 1979.
DC Tower 1 (6) Zdroj: DC Towers/Michael Nagl
Donau City je naplánované ako nové centrum mesta s funkciami bývania, administratívy, výskumu a voľného času. Je naprojektované tak, aby bol oddelený pohyb chodcov od dopravy. Z centra mesta je dostupné za niekoľko minút metrom, ktorého stanica je hneď na okraji štvrte.
Bývať a pracovať tu má do 15-tisíc ľudí. Už dnes je to viac ako polovica z tohto počtu. Sídlia tu firmy ako Nike, Tele2, ARC Seibersdorf, Sanofi Aventis či Strabag SE.
Viedeň patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce mestá Európy. Okrem výrazného prírastku počtu obyvateľov, ktorý za posledných desať rokov narástol o štvrť milióna na 1,76 milióna, zaznamenáva aj výraznú stavebnú aktivitu.
Medzi najväčšie projekty patrí nová Hlavná stanica a celá štvrť okolo nej. Na prílev obyvateľov reagovala radnica výverom siedmich lokalít na výstavbu nových obytných štvrtí. Napriek prudkému rastu totiž hodlá zachovať kvalitu života, vďaka ktorej sa Viedeň pravidelne umiestňuje na popredných miestach v rôznych rebríčkoch.