Vatikán prerobí 100 miliónov libier na predaji londýnskej luxusnej nehnuteľnosti, ktorá stojí v centre medzinárodného vyšetrovania. Informoval o tom britský denník Financial Times (FT).

List s odvolaním na niekoľko zdrojov oboznámených s prípadom uviedol, že Vatikán je v záverečnej fáze predaja domu v londýnskej štvrti Knightsbridge za približne 200 miliónov libier spoločnosti Bain Capital.

Vysoká investícia

Medzi rokmi 2014 a 2018 investoval Svätý stolec do budovy v centre britského hlavného mesta 350 miliónov eur. Podľa FT to znamená, že katolícka cirkev vo výsledku príde o 100 miliónov libier.

Vatikán
Neprehliadnite

Vatikán nemôže byť súdený za priestupky kňazov, rozhodol Európsky súd pre ľudské práva

Investované prostriedky pochádzajú priamo z takzvaného Svätopeterského haliera, finančných darov veriacich z celého sveta venovaných katolíckej cirkvi. Tieto peniaze sú podľa Vatikánu určené na „mnoho rôznych potrieb univerzálnej cirkvi a pomoc pre najviac potrebné“.

Centrum škandálu

Londýnska budova, v ktorej mali vzniknúť luxusné byty, stojí v centre škandálu, ktorý Vatikán v minulom roku prinútil zmeniť spôsob, akým spravuje svoje financie.

Vatikánska prokuratúra tento rok obžalovala talianskeho bankára Raffaela Mincioneho, ktorého firmy podľa nej na nákupe domu zarobili vysoké čiastky peňazí. V októbri ho však súd obvinení zbavil.

Pápež František žehná veriacim z balkóna Baziliky sv. Petra vo Vatikáne
Neprehliadnite

Vstup do Vatikánu bude od októbra povolený len s covidpasom