Mrakodrap Varso Tower v poľskom hlavnom meste sa stal najvyššou stavbou tohto druhu v Európskej únii. Developer HB Reavis oznámil, že potom, čo robotníci namontovali 80-metrovú vežu, celková výška budovy činí viac ako 310 metrov. Mrakodrap sa má otvoriť na začiatku roka 2022.

Varso Tower je tak teraz vyšší ako londýnsky Shard či frankfurtský Commerzbank Tower. Podľa plánu má mať špeciálnu vyhliadkovú plošinu a dva sklenené výťahy, ktoré budú prepravovať hostí rýchlosťou osem metrov za sekundu. Okrem kancelárskych priestorov bude v hornej časti aj reštaurácia a bar s výhľadom na centrum Varšavy. Projekt navrhlo britské štúdio Foster + Partners.

Projekt Woho Berlin
Neprehliadnite

V Berlíne vyrastie najvyšší drevený mrakodrap v Európe

Kvôli šíreniu choroby Covid-19 sa však výstavba aj prenájom priestorov spomalili alebo pozastavili. „Rovnako ako celá ekonomika aj prenájom kancelárskych priestorov mal vlani ťažké obdobie," povedal manažér projektu Maciej Olczyk. Dodal, že mnoho prípadných nájomcov svoje rozhodnutie pozastavilo alebo odložilo na neskôr. V budove tiež boli vykonané úpravy s cieľom zlepšiť bezpečnosť pracovného prostredia. Medzi tie patrí dodatočné vetranie kancelárskych priestorov a pravidelnejšie čistenie ventilačných systémov, ochranné clony na recepciách, bezkontaktné riešenia či snímače pohybu u svetiel a dverí, napísala agentúra Reuters.