Ulica Zelený kríčok je pre Trnavčanov známa ako miesto autobusových zastávok, nevábnych kioskov a nie práve najlepšie využitého priestoru. Takto sa na lokalitu pozerala aj skupina architektov Bocán & Bocánová architects. V rámci projektu Mestské zásahy Trnava sa rozhodli navrhnúť také zmeny, aby ulicu zútulnili.

A s návrhom uspeli. „Rozbehli sme projekt Mestské zásahy a návrh na riešenie ulice Zelený kríčkok sa nám zdal zaujímavý a zrealizovateľný,“ vysvetľuje pre TREND Reality hovorca Trnavy Pavol Tomašovič. Mesto aktuálne pripravuje rozpočet na budúci rok a figurovať v ňom má aj zmienená lokalita. S prestavbou Zeleného kríčka sa počíta v roku 2018.

„Najprv bude zrealizovaná revitalizácia Ružového parku, potom Šrobárova ulica a následne aj Zelený kríčok,“ hovorí o zmenách v krajskom meste jeho hovorca. Aj keď sú na svete vizualizácie a návrhy zmien, finálna podoba to ešte nie je. „Architekti nemali znalosti o majetkovo-právnych vzťahoch. Aj preto budú niektoré úpravy riešené inak,“ konštatuje Pavol Tomašovič.

Architekti naplánovali v lokalite hneď niekoľko zmien. Základom má byť rozšírenie a skvalitnenie existujúceho parku. „Jedným z princípov je vytvorenie nového koridoru zelene od južnej strany komunikácie Rybníková tvorený stromoradím a ostrovčekmi zelene so sedením, medzi ktoré sú zakomponované autobusové prístrešky,“ píšu v sprievodnej správe architekti Rastislav Bocán a Miroslava Bocánová.

Ďalším z riešení, ktoré by malo zmeniť funkčnosť celého priestoru, je vytvorenie spoločenskej plochy pred Galériou Jána Koniarka. Malo by tu vzniknúť sedenie aj fontána a priestor určený pre tvorivé dielne pre deti a mládež.

V Trnave premenia celú ulicu, mestu sa zapáčili nápady obyvateľov

Vizualizácia ulice Zelený kríčok v Trnave. Zdroj: Bocán & Bocánová architects

V lokalite sú dnes aj stánky. Mali by byť zrušené a presídlené do centrálneho bodu. V ňom by mali byť okrem komerčnej časti aj verejné toalety. Ďalšou zmenou je vytvorenie cyklochodníka. „Zo západnej strany bude územie napojené na jestvujúcu cyklotrasu v Bernolákovom parku, zo severozápadnej strany bude cyklotrasa napojená na Hospodársku ulicu mostným prepojením ponad potok Trnávka,“ píše sa v sprievodnej správe.    

Trnava nie je prvým mestom, ktoré využilo verejnú diskusiu pre vylepšenie zanedbaných častí. Prvýkrát uplatnili platformu Mestské zásahy v Bratislave a niektoré návrhy sú už aj zrealizované. Jedným z nich je aj osvetlenie Mostu SNP, ktorý od leta predpovedá počasie.