Obnovená veža

Súčasťou projektu okrem veže s podlahovou plochou takmer 200 m2 vrátane strešnej terasy aj želiarsky domček a polyfunkcia na Rybníkovej ulici. K tomu patrí aj parkovisko pre devätnásť áut, zrekonštruovaný parčík a detské ihrisko.

Samotná veža prepojí zrekonštruovanú a pôvodnú časť hradieb na Michalskej ulici. Na prízemí má byť kaviareň alebo vináreň, nad ňou galéria či iný spoločenský priestor. Pozemky pod vežou získa investorská spoločnosť north tower, s.r.o., do prenájmu na štyridsať rokov za jedno euro a po dokončení ich odovzdá mestu.

„Veža sa zachovala len na možno dvoch či troch historických prameňoch, pričom, vždy išlo o úplne iný tvar. Preto ju dnes absolútne nie je možné zrekonštruovať podľa historických podkladov,” cituje portál architektku projektu Kristínu Riečičiarovú.

V Trnave chce mesto a súkromník obnoviť Severnú vežu

Obnova severnej veže Trnava Zdroj: north tower, s.r.o., Ing. arch. Kristína Riečičiarová

Objekt vedľa

Súčasťou plánovaného projektu je aj objekt prístupný z dopravného ťahu. „Územie chceme riešiť ako celok, teda nie iba samotnú vežu. Veža je jednoúčelovou stavbou bez možnosti parkovania, čo nie sú vhodné kombinácie. Preto sme navrhli toto riešenie s doplnením projektu o parkovisko, polyfunkciu a parčík a so zveľadením celého územia,” pre Trnava-live.sk vysvetľuje Miroslav Marcian zo spoločnosti.

Vzniknú tu podnikateľské priestory a občianska vybavenosť, ako aj dva väčšie byty. Tieto pozemky má firma odkúpiť za 85 eur/m2, ide o výmeru 360 štvorcových metrov.

V Trnave chce mesto a súkromník obnoviť Severnú vežu

Obnova severnej veže Trnava Zdroj: north tower, s.r.o., Ing. arch. Kristína Riečičiarová

„Historicky sa tu vždy intenzívne podnikalo. Dnes je tento priestor zanedbaný náletovou zeleňou, vizuálnym smogom, chýba tu pešie prepojenie,” hovorí M. Marcian. Proti stavbe sa koncom júla odvolal obyvateľ zo susedstva.

Odhadované investičné náklady dosahujú takmer milión eur, investor by s realizáciou rád začal už tento rok, potrebný je ale ešte súhlas mestských poslancov. Samotná výstavba má trvať približne dvanásť mesiacov.