Meštiansky dom je národnou kultúrnou pamiatkou, postavený bol okolo roku 1500 v gotickom štýle a neskôr prestavaný v štýle renesančnom.

Dnešný názov je odvodený od jednej z jeho historických funkcií, keď slúžil ako sklad pušného prachu a materiálu na delové gule.

Desať rokov opustený objekt v centre

Za socializmu bol známy ako mliečny bar, neskôr ho mesto dalo do nájmu, no nájomca odišiel s dlhom 70-tisíc eur.

Potom prišli na rad rozhodovania medzi predajom a prenájmom. Výsledkom je, že viac ako desať rokov je objekt opustený, chátra a dostal sa do veľmi zlého technického stavu.

„Budovu delíme na pamiatkovo chránenú a novú, ktorú prestavali v 90. rokoch minulého storočia. Novú časť chceme zjednotiť, vznikne stála scéna súboru detského divadla pre približne 80 divákov,“ uviedol primátor.

Pamiatkovo chránenú časť mesto zrekonštruuje s dôrazom na zachovanie pôvodnej architektúry a v bývalých miestach mliečneho baru plánuje kaviareň.

Ďalšie poschodia budú slúžiť ako zázemie pre DJP a detského divadlo, v podkroví bude priestor, ktorý poslúži obom divadlám ako skúšobňa a zároveň ako priestor na organizáciu kurzov, workshopov a seminárov.

V pivnici vinárska expozícia

„Stredovekú pivnicu chceme sprístupniť a vytvoriť v nej v spolupráci s TTSK expozíciu o histórii vinárstva v Trnavskom kraji a dejinnej úlohe Trnavy," doplnil primátor na sociálnej sieti.

Takto zrekonštruovaný priestor a aktivity majú byť cielené na rodiny s deťmi z Trnavy a z okresu, ale osloviť by mali aj turistov.