Árpád Török, CEO TriGranitu pre magazín Across zameraný na maloobchodné nehnuteľnosti vysvetľuje, že cieľom nového vlastníka je vytvorenie vedúcej stredoeurópskej platformy. A nielen cestou novej výstavby, ale aj kúpou existujúcich dobre výkonných projektov v regióne.

„Počas finančnej krízy v roku 2008 sme zmenili našu stratégiu a zamerali sa viac na development obchodných centier a áčkových kancelárskych komplexov,“ hovorí šéf TriGranitu. Firma chcela podľa neho znížiť diverzifikáciu aktivít a sústrediť sa na to, v čom je dobrá. Pomohlo to prežiť náročné ekonomické časy a priniesť na trh skoro každý rok nový projekt.

Spolu so zmenou majiteľa možno očakávať sústredenie sa len na trhy s dobrou ekonomickou výkonnosťou, medzi ktoré riaditeľ radí poľskú Varšavu i menšie mestá v tejto krajine, Budapešť, Prahu a Bratislavu. Okrem kúpy a budovania nových centier sa chce spoločnosť zamerať na modernizáciu či repozicionovanie existujúcich budov.

Znaky oživenia vidí Á. Török aj na maďarskom trhu, kde rastú tržby obchodníkov a zvyšuje sa spotreba domácností. Navyše je krajina podľa neho ešte ďaleko od nasýtenia obchodnými centrami, no firma napriek tomu nemá žiadny projekt s termínom dokončenia tento rok.

Podľa neho čoraz významnejšiu rolu v obchodných centrách získava food court, podľa prieskumov sa až 51 percent Poliakov ide do strediska len najesť alebo napiť. Vytvára to tlak na majiteľov centier, aby zabezpečili dobrý mix nájomcov, a to sa týka aj voľnočasových aktivít. „Už nemôžeme hovoriť len o obchodných centrách, budúcnosť je o obchodných a zábavných centrách,“ dodáva.

TriGranit je na Slovensku známy najmä vybudovaním prvého moderného nákupného strediska Polus v bratislavskom Novom Meste, ku ktorému neskôr predala dve kancelárske veže. Projekt dnes patrí rakúskej skupine Immofinanz.

Neskôr neďaleko postavila 22-podlažnú administratívnu vežu Lakeside, ku ktorej by rada pridala ďalšie etapy. Vlastní aj 47 hektárov pozemkov v bratislavských Jarovciach, kde bol naplánovaný multifunkčný komplex Metropolis známy najmä plánmi na výstavbu kasína.