Diskutované trhovisko v prvom bratislavskom obvode, na Žilinskej ulici, plánujú zmeniť na parkovací dom, kde vzniknú aj menšie priestory pre obchody a niekoľko bytov. Hlavnou funkciou však ostáva riešenie parkovania, počíta sa až s 260 státiami.

Investorom je spoločnosť Park – Dom Žilinská, s.r.o., za ktorou je väčšinovým podielom majiteľ pozemkov pod trhoviskom, Bohumil Krist. Projekt sa v súčasnosti nachádza v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie, teda vo fáze ešte pred územným rozhodnutím.

Dokumenty počítajú s objektom rozdeleným na dva. V prvom, bližšie zo Žilinskej majú byť okrem podzemného parkovania aj obchody na ploche 712 m2 a osem bytov. Vyššia časť má mať päť podlaží, z toho tri budú ustúpené. Najvyššie, šieste podlažie je navrhnuté ako podkrovné.

Budova bude zo zadnej strany nižšia, počíta sa so štyrmi podlažiami pripravenými pre parkovanie. V rámci toho vznikne približne 250 státí. Celkové predpokladané náklady na výstavbu dosahujú 6,3 milióna eur, má sa podľa odhadov začať na jeseň 2010 s odhadovaným dokončením o dva roky neskôr.

Z trhu Žilinská parkovanie

O osude trhoviska blízko centra metropoly sa hovorí už niekoľko rokov, majiteľ a prevádzkovateľ B. Krist ho plánoval ponechať, hoci stále hovoril o jeho zrušení. Podľa štyri roky starých vyjadrení je jeho zrušenie len otázkou času. Druhým spoločníkom investorskej firmy je fyzická osoba Ján Procházka.

Vizualizácia – Park – Dom Žilinská