Pred dvomi rokmi prišla nečakaná správa o tom, že pôvodné trhovisko na Žilinskej sa podarilo zachrániť. Napriek tomu, že sa takmer dve dekády hovorilo o jeho rušení.

Mestská časť Staré Mesto na čele s už bývalým starostom Radoslavom Števčíkom sa dohodla s majiteľom pozemku, napriek tomu, že v lokalite prebehlo územné konanie týkajúce sa plánovaného polyfunkčného objektu.

Po vydaní povolenia na rekonštrukciu trhoviska sa ozval vlastník vedľajšieho pozemku, čo má teraz pre mestskú časť následky.

Stavebný úrad Starého Mesta postupoval podľa rozhodnutia okresného súdu v súvislosti s prestrešením predajných stánkov na trhovisku nezákonne. Žalobu podal majiteľ pozemku, ktorého úrad neprizval do stavebného konania. Príbeh trhoviska sa tak opäť o niečo viac zamotal.

Plánoval sa parkovací dom aj byty

Ešte v roku 2010 predstavila spoločnosť Park – Dom Žilinská plán premeny trhoviska, na ktorom mala stavať komplex päťpodlažného polyfunkčného domu orientovaného do Žilinskej ulice a šesťpodlažného, čiastočne podzemného parkovacieho domu na Kýčerského ulici.

Vzniknúť tu mali aj menšie priestory pre obchody a niekoľko bytov. Hlavnou funkciou však malo byť parkovanie s 260 státiami a autoumyváreň. V polyfunkčnom dome mali byť dve podlažia obchodov a služieb, jedno kancelárske podlažie, dve podlažia s podkrovím s ôsmimi bytmi a 15 parkovacích miest v podzemí.

Trhovisko na Žilinskej je opäť terčom sporu. Riešiť ho musel súd

 

Vtedajší spolumajiteľ spoločnosti, právnik Bohumil Krist, hovoril o rušení trhoviska, čo naznačoval už predtým, ako predstavil podrobnosti projektu. 

Koncom roku 2014 sa vo firme menili majitelia a jediným spoločníkom sa stal Ľuboš Halák. S výstavbou sa ale nezačalo, v roku 2016 spoločnosť Park – Dom Žilinská predstavila nový projekt, ktorý už počítal len s jednou budovou s dvomi podzemnými podlažiami parkovania so 119 miestami. Na prízemí mal vzniknúť priestor pre predajňu a mobilné trhové stoly.

Na ďalšom podlaží mala byť škôlka alebo detské centrum naviazané na strešnú záhradu alebo kancelárie. Vrchné tri podlažia a podkrovie mali slúžiť na bývanie s 29 bytovými jednotkami.

Trhovisko nakoniec zachovali

V roku 2016 magistrát schválil dokumentáciu pre zmenu územného rozhodnutia. Pôvodné na polyfunkčný a parkovací dom bolo vydané ešte v roku 2011 a viackrát ho predlžovali. 

Podľa dokumentácie v tom čase mal stáť projekt na piatich pozemkoch. Najväčšie dva patria spoločnostiam SOUK a United Investment, v ktorých figurujú B. Krist a Ľ. Halák. Ďalšie dva pozemky patria B. Kristovi ako fyzickej osobe a posledný menší má v majetku mesto. 

Keďže plány investora zahŕňali rušenie trhoviska, obyvatelia sa sťažovali. Vznikla aj petícia za jeho zachovanie. 

„Je dôležité žiadať od samosprávy riešenie v podobe zachovania kontinuity presunom trhoviska do bezprostredneho okolia tak, aby neutrpeli trhovníci ani zvykové pole obyvateľov štvrte a návštevníkov trhoviska. Avšak len za predpokladu, že sa nenájde iné riešenie, ktoré by trhovisko na súčasnom mieste zachovalo a výstavbu odvrátilo. Starosta Števčík a vicestarosta Boháč sľúbili nájsť také riešenie, ktoré by kontinuitu zachovalo. Dúfame, že už čoskoro nadobudne konkrétnu podobu,“ uviedla v roku 2016 iniciatíva Trhovisko Žilinská.

Začiatkom roka 2017 prišlo k nečakanému zvratu. Namiesto rušenia sa trh na Žilinskej podarilo zachrániť, informovalo Staré Mesto cez sociálne siete. 

Trhovisko na Žilinskej je opäť terčom sporu. Riešiť ho musel súd

 

„Obľúbené miesto Bratislavčanov, ktorí si tu dlhé roky zvykli kupovať čerstvú zeleninu a ovocie, zostane zachované. Technické služby Starého Mesta uzavreli nájomnú zmluvu s vlastníkom pozemkov a budú sa starať o prevádzku trhoviska. Tešíme sa, že tradícia stretnutí na známom trhovisku bude pokračovať,“ uviedla vtedy mestská časť.

V prenájme do roku 2029

Vedenie Starého Mesta ani majitelia pozemkov sa v tom čase k téme a motivácii uzavrieť túto dohodu bližšie nevyjadrovali.

Zo zmlúv vyplýva, že mestská časť prostredníctvom svojej spoločnosti Technické služby Starého Mesta ešte koncom roku 2016 podpísala s vlastníkom pozemku B. Kristom prostredníctvom jeho firmy K.O.B. zmluvu na prenájom na štyri roky s možnosťou jej predĺženia na rovnaké obdobie.

Ročné nájomné sa podľa zmluvy dohodlo na 24-tisíc eur. Následne v októbri minulého roka, teda krátko pred komunálnymi voľbami, mestská časť pod Števčíkovým vedením predĺžila nájom s B. Kristom, opäť cez firmu K.O.B. 

Bývalý starosta R. Števčík mal zachovanie trhoviska aj v predvolebnej agende, vo voľbách však neuspel a vo funkcii ho naradila Zuzana Aufrichtová.  

Technické služby Starého Mesta po predĺžení zmluvy získali trhovisko do prenájmu až do roku 2029. Mestská časť sa zároveň koncom minulého roka pustila do rekonštrukcie a pre zlepšenie podmienok predávajúcich a kupujúcich zabezpečila nové zastrešenie stánkov. Investícia predstavovala približne 60-tisíc eur.

Obnova priestoru trhu bola podmienkou nájomnej zmluvy medzi spoločnosťou mestskej časti a súkromným vlastníkom pozemku pod trhoviskom. 

Oprávnená požiadavka

Povolenie na prestrešenie vydali narýchlo tesne pred vlaňajšími komunálnymi voľbami. Stavebný úrad Starého Mesta však vtedy podľa súdu nepostupoval správne. Prestrešenie predajných stánkov na trhovisku je teda podľa neho nezákonné.

Trhovisko na Žilinskej je opäť terčom sporu. Riešiť ho musel súd

 

Na súd sa obrátil vlastník vedľajšieho pozemku, ktorý namietal, že v rámci stavebného konania bol opomenutý a nebol do konania prizvaný. A to aj napriek tomu, že má vydané právoplatné územné rozhodnutie na susednú stavbu. Podľa informácií TREND Reality ide práve o Ľ. Haláka, ktorý vedľa trhoviska chce stavať svoj projekt a prebral v minulosti aj pôvodnu firmu predkladajúcu zámer, Park - Dom Žilinská.  

„Vlastník pozemku, ktorý nebol prizvaný ani informovaný a videl realizáciu len v chvate predvolebnom, sa obrátil na súd. Ten ho vypočul a určil jeho požiadavky a námietky ako oprávnené,“ hovorí súčasná starostka Z. Aufrichtová.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa