Pandémia prinútila mnohé firmy prehodnotiť svoje priestory a pozrieť sa na ich efektivitu. Novým požiadavkám prispôsobovali formu aj veľkosť kancelárií. Práve kvôli tomu nastali na trhu komerčných nehnuteľností v roku 2022 mnohé zmeny.

Aké trendy bolo možné pozorovať, čo všetko sa zmenilo a čo možno očakávať v novom roku, odpovedá pre TREND Erik Biely z oddelenia prenájmu kancelárskych priestorov spoločnosti JLL.

Aký vývoj na trhu komerčných nehnuteľností na Slovensku ste zaznamenali od začiatku roka?

Tento rok zaznamenávame porovnateľný vývoj dopytu (tzv. gross take-up), ako tomu bolo v roku 2020, ale s tým rozdielom, že v súčasnosti evidujeme oveľa väčší podiel nových nájmov v pomere k renegociáciam (obnoveniam existujúcich nájomných zmlúv). Doposiaľ evidujeme v roku 2022 najväčšiu transakciu na kancelárskom trhu o výmere cca 5-tisíc metrov štvorcových. Je náročnejšie porovnávať súčasný rok s rokom 2021, lebo ten bol rekordný vďaka viacerým veľkým transakciám ako napríklad sťahovanie IBM (29-tisíc m2) alebo ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (21-tisíc m2) a mnohých iných veľkých nájomcov. Tak isto sme boli svedkami väčších transakcií aj v prvom roku pandémie.

Do akej miery tento trh ovplyvnili pandémia a následne energetická kríza? 

Pandémia prinútila mnohé firmy pozrieť sa na efektivitu ich kancelárskych priestorov a prispôsobiť ich formu a veľkosť novým požiadavkám. Rozšírené využitie práce z domova logicky vytvorilo tlak na zmenšovanie kancelárskych priestorov a ich reorganizáciu. Na výslnie sa dostávajú služby ako tzv. workplace consultancy, ktoré pomáha s touto reorganizáciou a pretavuje nové požiadavky firiem a ich zamestnancov do konkrétnych zmien dispozície, vybavenia, dizajnu a iných vlastností kancelárskych priestorov. Kancelárie našich klientov sa teda často menia, modernizujú a obsahujú nové sociálne zóny, ktoré podporujú sociálne interakcie, efektivitu práce, pocit spolupatričnosti a pozitívne vplývajú na firemnú kultúru. Toto pandemické, resp. post-pandemické obdobie a zvýšenú ponuku voľných priestorov využilo množstvo nadnárodných, ale aj lokálnych firiem na relokáciu do úplne nových a najmodernejších administratívnych budov na Slovensku. Napriek mnohým obavám sa ale potvrdil fakt, že kancelárie s nami zostanú a sú neodmysliteľnou súčasťou našich životov. V súčasnosti je celková miera neobsadenosti kancelárskych priestorov v Bratislave na úrovni cca 11,74 percenta (pre porovnanie v Q1/2020 to bolo 8,6 percenta).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa