Majiteľ trenčianskej autobusovej SAD-ky plánuje postaviť v krajskom meste nový terminál, ktorý spojí železničnú a autobusovú stanicu do jedného celku. Výstavba by sa mala podľa hovorkyne Slovenskej investičnej a realitnej spoločnosti (SIRS) Ivany Strelcovej začať už onedlho.

Veľký projekt pripravovaný vyše roka v spolupráci s mestom si podľa odhadu investora vyžiada 107 miliónov eur. „Celý projekt Terminálu by mal byť ukončený na prelome rokov 2015 a 2016,“ hovorí George Trabelssie, predseda predstavenstva SIRS.

Terminál prinesie novú autobusovú stanicu pod strechou prepojenú so zrekonštruovanou železničnou stanicou, s pasážami s obchodmi a službami a s informačným centrom. Investor ho prirovnáva k letisku. Kompletnou zmenou prejde aj okolie stanice, dopravný systém v lokalite a pribudne 1 150 parkovacích miest.

Projekt chce prepojiť stanicu s priľahlým mestským parkom a cez neho s centrom mesta. Práve zásahu do parku sa obávajú obyvatelia. Investor aj hlavný architekt mesta tvrdia, že park sa zrevitalizuje a získa vďaka tomu spoločensko-kultúrne využitie.

Trenčín dostane novú stanicu za sto miliónov

Nový terminál v Trenčíne - vizualizácia (1) Zdroj: SIRS

„Ideme pod hranicu zastavanosti, ktorú určuje Územný plán. Projekt sa dotýka len niekoľkých stromov. Ich spoločenskú hodnotu sme pripravení mestu vrátiť investíciou do mestského parku,“ reaguje G. Trabelssie.

Mesto projekt podporuje. „V prípade Terminálu už viac ako rok prebieha diskusia investora s mestom a jeho architektmi o konkrétnej podobe vstupnej brány do Trenčína. Treba podotknúť, že mnohé z našich odborných pripomienok boli investorom akceptované a vítané,“ hovorí primátor Richard Rybníček.

Trenčín dostane novú stanicu za sto miliónov

Nový terminál v Trenčíne - vizualizácia (5) Zdroj: SIRS

Za veľkú devízu projektu považuje vyše tisíc nových parkovacích miest a 600 pracovných miest, ktoré majú v termináli vzniknúť. „Nie všetky mestá majú tú geografickú danosť, že je v nich možné cestovanie mestskou, prímestskou a diaľkovou dopravou vrátane železnice z jedného uzla,“ podotýka primátor.

SIRS získala SAD Trenčín v roku 2005. Okrem toho vlastní aj žilinskú SAD-ku. Spoločnosť s projektom terminálu vyhrala súťaž Železníc Slovenskej republiky na revitalizáciu železničnej stanice v Trenčíne, ktorá nadväzuje na modernizáciu trate. Projekt vo štvrtok predstaví verejnosti.